Rusya-Türkiye Toplumsal Formu ilk toplantısını İstanbul’da yapıyor

0

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in 12 Mayıs 2010’da Ankara’ya gerçekleştirdiği resmi ziyarette iki ülke arasında insani ve kültürel alanlarda ilişkilerin geliştirilmesi için kurulan ‘Toplumsal Forum’ ilk toplantısını bugün İstanbul’da yapacak. Forumun eş başkanlıklarını Rusya Parlamentosu alt kanadı Duma Uluslar arası İlişkiler Komisyonu Başkanı Kontsan Kosaçyov ve  ENKA İnşaat onursal başkanı Şarık Tara yapıyor.

Toplumsal Forum iki ülke arasında bilimsel, kültürel, dini ve ekonomik alanda iş birliğinin geliştirilmesinin yanı sıra turizm ve spor alanında değişim ve gelişim programlarını ele alacak. Forum Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın Moskova ziyaretinde Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’le birlikte imzalayacakları bir memorandum da hazırlayacak.

KEK toplantısı Kazan’da

Rusya Başbakan Yardımcısı İgor Seçin ve Türkiye Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın başkanlıklarını yaptıkları Karma Ekonomik Komisyon (KEK) toplantısının Rusya Federasyonu'na bağlı Tataristan Cumhuriyeti'nin başkenti Kazan'da 2-3 Mart'ta yapılması planlanıyor.

Medvedev ve Erdoğan’ın eş başkanlıklarını yürüttükleri Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) de ikinci toplantısını Moskova'da 16 Mart’ta gerçekleştirecek. Erdoğan’ın en az 10 bakanla Mart ayında Moskova’ya çıkarma yapması bekleniyor.

Ziyarette anlaşma sağlanması beklenen konuların başında bir aylık süreli ziyaretlerde vize muafiyeti anlaşması ve geri kabul anlaşmasının yürürlüğe girecek olması. İki ülke parlamentolarında o zaman kadar onaylanması beklenen anlaşmaların uygulamaya geçilmesi ile ilgili nihai bir anlaşmanın daha imzalanacağı kaydediliyor.

Erdoğan’ın Rusya ziyaretinde Mersin-Akkuyu nükleer santralinde son durum, Samsun-Ceyhan petrol boru hattı ve bir dizi ortak projenin değerlendirilmesi bekleniyor. Liderlerin geçen yıl belirlenen “beş yılda 100 milyar dolarlık toplam ticaret hacmi” hedefini de ele alınması bekleniyor.

İki ülke 1921’de imzalanan Türkiye-Sovyetler Birliği Dotluk ve Kardeşlik Anlaşması’nın 90’ıncı yılı olması münasebeti ile 2011’de karşılıklı ziyaret ve toplantılara ayrı bir önem veriyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan