Rusya'nın Kabartay-Balkar cumhuriyetinde üç Rus turist öldürüldü

17

Rusya'ya bağlı Kabartay-Balkar Cumhuriyeti'nde tatile gelen üç turist bilinmeyen kişiler tarafından öldürüldü. Aynı zamanda cumhuriyetin Elbrus dağında bulunan turistik bölgesinde teleferiğin de patlatıldığı kaydedildi.

Polis yetklilerinin verdiği bilgiye göre Cuma akşamı Kabartay-Balkar'da otoyol üzerinde kiralık minibüs içinde giden türistleri askeri kıyafetli şahıslar durdudu. Turistler kendilerinden kimlik göstermelerini isteyen kişilerden kim olduklarını öğrenmek isteyince şahıslar ateş etmeye başladı. Minibüste bulunan biri kadın üç kişi ölürken, iki kişi de yaralandı.

Olay ile ilgili soruşturma başlatılırken, bölgede bulunan turistik kayak merkezinden de terör saldırısı haberi geldi. Kabartay-Balkar'ın turistik bölgesi Elbrus dağına tırmanan teleferik patlatıldı.

Patlama sonucu ölen ya da yaralanan olmadı ancak 30'a yakın teleferik kabini tahrip oldu. Olay silahlı saldırıdan üç saat sonra meydana gelmesi dikkat çekti.

Kabartay-Balkar Cumhurbaşkanı Arsen Kanakov saldırıyı kınarken, tüm bölge halkına zarar verildiğini belirtti. Bölgede barış ve huzur içinde yaşayan farklı halklar arasında kin ve nefret tohumları ekildiğini belirten Cumhurbaşkanı, "Tüm güvenlik güçlerinden tatil için bölgeye gelen turistlerin korunması için gerekli önlemlerin alınmasını istiyorum" dedi.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan