Jirinovski'den Türkiye'ye şarkı: "Sevmez seni hiç kimse benim sevdiğim kadar..."-VİDEO

114

Avrasya Diyalog Vakfı'nın Moskova Uluslararası İlişkiler Üniversitesi'nde (MGİMO) düzenlediği "Rusya ve Türkiye 21. yüzyılda birlikte" konferansına katılan Liberal Demokrat Parti (LDPR) Başkanı Vladimir Jirinovski, toplantı sonrası basın mensuplarının sorularını cevapladı. Türkiye ve Rusya'nın faydası için yalnızca dostluğun olduğu bir ortam oluşturulması gerektiğini savunan Jirinovski, "Türkiye ve Rusya olarak iki komşu ülkeyiz. Şu anki tehlikeli dünyada biz iki devlet olarak yeni münasabet kurarak savaşların, gerginliklerin ve  çatışmaların yaşanmaması için çalışmalıyız" dedi.

Tüm Arap ülkelerinde inkılapların yaşandığını ifade eden Jirinovski, "Bu inkılap gençlik inkılabı. Türkiye'de de bir zamanlar devrimci gençler vardı... Bizim ülkemizde de Arap ülkelerine benzer bir devrim 20 yıl önce yaşanmıştı" bilgisini verdi. 

Rusya ve Türkiye arasında büyük perspektifler olduğunu kaydeden LDPR Başkanı şu şekilde konuştu: "Şu an dünyada mali krizler yaşanıyor. Rusya'da petrol, gaz ve maden var. Türkiye ile işbirliği yapabiliriz tek sorun vize. Vizeleri kaldırmak lazım."

Ne mutlu Türküm ve Rusum diyene!

Jirinovski, Türkiye'de bulunduğu yıllardan hatırladığı "Sevmez kimse seni, benim sevdiğim kadar. Sen Türkiye ve Rusya olmasaydın bu hayat neye yarar?" şarkısında değişiklik yaparak Türkçe olarak mırıldandı. Jirinovski, "Türkiye'de şöyle bir söz var 'Ne mutlu Türküm diyene'. Onu 'Ne mutlu Rus ve Türküm diyene!' şeklinde değiştirmek lazım" önerisinde de bulundu. İran, Türkiye ve Rusya'nın bölgede istikrar adına duruşunun Ortadoğu için örnek olabileceğini kaydeden Jirinovski, Karadeniz'in etrafında bisiklet turu yapılmasını önerdi. Türkiye'de küçük çaplı bir bisiklet turuna tercüman olarak katıldığı bilgisini veren Jirinovski, iki ülke bisiklet severleri organize yapmaya davet etti. 

Türk lokantalarını özlüyorum

"Her Türk Rusça öğrensin. Biz Ruslar Türkçe biliyoruz. Şimdi her Türk Rusça öğrenmeli. Sırada siz varsınız, dil öğrenmek için" çağrısı yapan Rus lider, "Türkiye lokantalarını özlüyorum. Çok hoşuma gidiyor. Moskova'da tüm ülkelerin lokantaları var. Türkler'in üç-dört tane var ama beni davet etmiyorlar. Ben işkembe çorbasını seviyorum, haşlama ve sütlaç. Döner kebap da güzel. Fakat koç yumurtası benim çok hoşuma gitmedi. Bir ara dedim ki 'bana özel bir yiyecek getirin' koç yumurtasını getirdiler. Yedim. Onu da yedim" dedi. Jirinovski Türkleri misafirliğe beklediklerini de vurguladı.

Faruk Akkan, Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan

{dmotion}xh7psq_jirinovskiy-speak-turkish_news{/dmotion}