Rusya yeni nesil Glonass-K uydusunu uzaya gönderdi

15

Rusya Uzay Kuvvetleri yeni nesil Glonass-K uydusunu başarılı bir şekilde uzaya gönderdi. Yörüngeye yerleşen uydunun Rusya Uzay Kuvvetleri'nin komutasına verildiği belirtildi.

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada TSİ saat 05.07'da Uzay Kuvvetleri tarafından Plesets Uzay üssünden fırlatılan Soyuz-2.1b taşıyıcı füzeler yeni nesil Glonass-K uydusunu uzay yörüngesine çıkartmayı başardı.

Açıklamada Glonass-K'nın Uzay Kuvvetleri tarafından karadan kontrol altına alındığı belirtildi. Ayrıca yeni nesil uydunun ilk defa uzaya fırlatıldığı kaydedildi.

Rusya 1976'dan bu yana üzerinde çalışılan Glonass'ı, ABD'nin GPS ve Avrupa'nın Galileo sistemleriyle rekabet edebilmek amacıyla bu programın geliştirilmesine karar vermişti.

Sistemin 2008'de tamamlanması bekleniyordu, ancak teknik gerekçelerle ertelenen sistem için son tarih 2011 başı olarak belirlenmişti.

Bir kaç metre mesafede yer tespiti yapabilecek kapasitedeki sistem Rusya'nın dışında da pazarlanması amaçlanıyor.

Rusya'nın halen uzayda 26 adet Glonass uydusu bulunuyor. Son gönderilecek üç uydu ile birlikte sistemin tamamlanması ve aktif hale gelmesi planlanıyordu. Ancak Aralık ayında Kazakistan'daki Baykonur uzay merkezinden fırlatılan Proton füzesi, Glonass sisteminde yer alacak üç uyduyu yörüngeye yerleştirmeyi başaramamıtı. Taşıyıcı füze Hawai yakınlarında Büyük Okyanus'a düşmüştü.

Milyonlarca dolar zararın yaşandığı olayla ilgili soruşturma başlatılırken, Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev Rusya Başsavcısı Yuri Çayka'dan Glonass-M sistemi ile ilgili harcamaların denetlenmesini istemişti.

Glonass-K'in bir önceki nesil Glonass-M'a göre farkı hermetik olarak kapalı olup titreme, darbe ve uzay tozuna karşı dayanıklı olması.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan