Rus Çarı’nın sarayı 520 milyon rubleye satıldı

56

Rusya’yı 300 yıl yöneten Romanovlar Hanedanı’nın (1613-1917) Çarı 1. Nikolay’ın torunu Prens Mihail’e ait saray 520 milyon rubleye satıldı. Rus basını, sarayı satın alan şirketin kimse tarafından tanınmadığına da dikkat çekiyor.

Rusya’nın kuzey başkenti St.Petersburg’taki Prens Mihail Romanov’un tarihi sarayı açık oturumda 520 milyon rubleye satıldı. Yaklaşık 12 bin metrekarelik alanda bulunan saray için sadece iki şirket yarıştı. Daha sonra tarihi binayı OOO “Dvorets Velikogo Knyaza Mihail Mihailoviça Romanova” adlı şirket aldı.

Rus Kommersant yayın grubuna bağlı haber portalı Gazeta.ru, çar sarayının kimin aldığı hususunda bilgilerin saklı tutulduğuna dikkat çekiyor. Gazeta.ru’ya konuşan açık artırmanın yapıldığı St.Petersburg Gayrımenkul Fonu yetkilisi Alina Kuberskaya, “Sarayı kimin satın aldığı konusunda bizim bilgimiz yok. Hatta Smolni binasından da (kent yönetimi) arayarak şirketi sordular. Belki en üst merciler biliyordur. İkinci şirketin ismini ise açıklayamıyoruz” dedi.

Çar sarayı 2010 yılında da 700 milyon rubleye açık oturuma çıkarılmıştı. Fakat alıcı bulunamadığı için fiyat bu yıl indirildi. St.Petersbug’un nehir kıyısı Admiralteyski Naberejnı’da bulunan saray aynı zamanda önemli federal kültür mirası sayılmakta. Daha önce sarayın kiralanmasıyla ilgili SZFG ve KA8 şirketleri arasında “savaş” çıkarken konu mahkemeye de taşınmıştı. SZFG kurucu üyeleri arasında ise Tambov mafyası lideri Andrey Leuhin de var. Leuhin’in şu anda cezaevinde tutuklu olduğu de bildiriliyor. Gazeta.ru’ya konuşan St.Petersburg kent yönetimindeki bir kaynak, sarayın KA8 şirketi tarafından alındığını iddia etti.

St.Petersburg’ta Astoriya oteli, Koçubey sarayı gibi çok sayıda tarihi binaların da satılacağına kesin gözüyle bakılıyor. Sivil toplum örgütleri, tarihi eserlerin satılmasına karşı çıkarken, kent yönetimi tarihi binaların korunması için finansal sorunların olduğuna işaret ediyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan