Rus oligark Berezovski İngiltere'de zehirlendi iddiası

6

İngiltere'de yaşayan Rus oligark Boris Berezovski zehirlendiği yönündeki iddiaların doğru olmadığını açıkladı. Rus Ekho Moskvı radyosuna açıklamada bulunan Berezoski, tansiyonunun birden yükseldiğini ve kendini çok kötü hissettiğini söyledi.

İngiltere'de yayınlanan Daily Mail gazetesi, Yahudi asıllı iş adamının zehirlendiğini ve acilen İsrail'e gittiğini duyurmuştu. Gazete, Berezovski'nin polonyum zehiri ile zehirlenme ihitmalinin olabileceğini iddia etmişti.

Sağlık kontrolü sonuçlarına göre herhangi bir zehirlenme olgusuna rastlanmadığını ifade eden Berezovski, "Yaşım 65 oldu. Bu tür değişimler normal sanırım. Ancak daha önce böyle bir durumla karşılaşmadığım için endişe ettim" bilgisini verdi.

Berezovski Rus radyosuna yaptığı değerlendirmede daha önce bir kaç kez yaşamına yönelik suikast girişimleri olduğunu, ancak şimdilerde kendini daha güvende hissettiğini de vurguladı.

Berezovski'nin arkadaşı olarak bilinen, eski KGB ajanı Aleksander Litvinenko 2006'da Londra'da zehirlenerek yaşamını yitirmişti. 2007'de zehirlenme olayına adı karışan Andrey Lugovoy'un iadesini isteyen Londra'nın talebine Moskova olumlu karşılık vermedi.

Kremlin bugüne kadar Litvinenko'nun zehirlenme olayı ile ilgili tüm iddiları yalanlerken, Berezovski'nin darbe girişimi ve diğer ekonomik suçlardan dolayı iadesini istiyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan