Moskova'da FSB Akademisi yanında patlama (YENİLENDİ)

2

Moskova’nın güneybatı semtinde Federal Güvenlik Servisi Akademisi'nin yanındaki bir otobüs durağında patlama meydana geldi. Patlayıcının niteliği henüz belirlenemezken, olayda şans eseri ölen ve yaralanan olmadı. Rus güvenlik güçleri patlamanın daha büyük bir terör saldırısını gerçekleştirebilmek için dikkatleri dağıtma girişimi olduğunu düşünüyor. Rus istihbarat güçleri Moskova’yı kana bulamaya hazırlanan Viktor Dvarokovski (1987 doğumlu) adlı bir intihar komandosunu da arıyor.

Rusya Ulusal Terörle Mücadele Komitesi’nden yapılan açıklamada, "MSİ 16:30'da Moskova’nın Miçurinsk caddesindeki bir durakta patlama meydana geldi... Olayla ilgili tüm varyasyonları araştırıyoruz” denildi.

Bölgede resmi istihbarat FSB’ye bağlı Soruşturma Grubu yetkililerinin inceleme yaptığı gelen bilgiler arasında. Patlamada şans eseri ölen ve yaralanan olmazken, durağa yakın üç arabanın hafif zarar gördüğü kaydedildi. Polis, planlanandan daha önce düzeneğin patlamış olabileceği üzerinde de duruyor.

Ria Novosti'ye açıklamada bulunan kaynak, olayda yaklaşık 200 gram TNT kalıbının kullanıldığını, hedefin öürencilerin okul çıkışı durakta toplandığı birsırada patlayıcıyı infilak ettirmek olduğunu açıkladı. Düzeneğin erken patlaması feci bir dramın yaşanmasının önüne geçmesini sağladı.

Rus istihbarat güçleri, Moskova’da terör saldırısı yapmaya hazırlanan ülkeye bağlı Dağıstan Cumhuriyeti kökenli intihar komandosu Dvarokovski’yi arıyor. Güvenlik güçlerine göre, Dvarokovski “Rus Vahabisti” diye tanınan Vitali Razdobudko’nun yakın arkadaşı. Kendisi Razdobudko ve eşi Marina Horoşeva, şubat ayında Dağıstan’ın Gubden köyünde polis mıntıkasına intihar saldırısı düzenlemişti.  

Fuad Seferov, Moskova, Cihan