Japonya'da 8,9 büyüklüğünde deprem; Rusya tsunami endişesi ile 11 bin kişiyi tahliye ediyor (Yenilendi)

5

Japonya'nın kuzey doğu açıklarında meydana gelen 8,9 şiddetindeki deprem nedeni ile Rusya alarm durumuna geçti. Tsunami uyarısı yapılan Rusya'nın Kuril adalarında olağanüstü hal bakanlığı tahliye operasyonuna başladı. Yaklaşık 11 bin kişinin sahillerden daha güvenli bölgelere tahliye ediliyor. Dünyanın en büyük beş depremi arasında sayılan felakette en az bin kişi yaşamını yitirdi.

İlk tsunami dalgasının Malo-Kurilsk sahiline ulaştığını ve yüksekliğinin 50 santimetre olduğunu açıklayan bakanlık, önemli bir kaybın yaşanmadığı bilgisini verdi. Kuril adalarından biri olan Iturup'a ulaşan dalgaların boyunun ise 2 metreye kadar yükseldiği belirtiliyor. Şimdiye kadar toplam 300 kişinin tahliyesi gerçekleşti.

Rusya'nın Sahalin bölgesinde de yetkililer tsunami uyarısı yaptı.

Japonya'nın en büyük adası  Honshu'yu vuran depremde şu ana kadar en az 1000 kişinin yaşamını yitirdiği belirtilirken, oluşan tsunami dalgalarının 10 metreye kadar yükseldiği belirtiliyor.

Rusya'nın Pasifiğe yakın bölgesi Kamçatka'da aktif olan volkanlar da gaz püskürtmeye başladı. Bazılarının yüksekliklerinin 5 bin 800 metreye kadar ulaştığı belirtilirken, bölgede hava ulaşımı konusunda uyarı yapıldı.

Fukushima nükleer santralinde rayoaktif sızıntı meydana geldiği ve yakın çevrede yaşayan 2 bin kişinin bölgeden tahliye edildiği kaydediliyor. Japonya'ya tatil için giden 11 Rus turistten haber alınamadığı da gelen bilgiler arasında.

{dmotion}xhj65x_japan-earthquake_people{/dmotion}

Faruk Akkan, Moskova, Cihan