Jirinovski’den Japonya’ya: Tehlikeli adaları bırakın, Rusya'ya gelin!

3

Rusya aşırı sağçı Liberal Demokrat Partisi (LDPR) Başkanı Vladimir Jirinovski, Japonya’da son günlerde yaşanan korkunç depremlerin ardından Japon yönetimine seslenerek, "Rusya'ya göç edin, orası artık tehlikeli ve yaşanmaz" çağrısı yaptı. Rus siyasetciye göre, Japon halkının Rusya’ya kalıcı olarak yerleşmeleri ülkeye ancak katkı sağlar.

Rusya parlamentosu alt kanadı Duma Başkan Yardımcılığı görevini de yürüten Jirinovski, Japonya’da yaşanan depremle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Jirinovski, "Japon halkı hayati tehlike taşıyan adaları terk etmesi ve boş Rusya topraklarına yerleşmesi lazım" dedi.

Rusya yönetimini de seslenen Jirinovski şu ifadeleri kullandı: "Rusya, Japonya yönetimine teklif götürerek, Japon halkının Rusya’ya yerleşebilmesi için istişaraler başlatsın. Bizde toprak bol. Bu topraklarımızda özellikle Japon emeğine ve beynine ihtiyacı var. Japonlar için yasalar uygun hale getiirlerek vatandaşlık verilebilir. Kendi ev ve iş yerlerini onlar kurabilir ve ayakları üzerinde durabilir. Ayrıca Rus dilini öğrenerek toplumumuzla kaynaşabilirler"

Japonların hepsinin acilen Rusya’ya göç etmesi gerektiğini tekrarlayan Jirinovski, "Olay vahim. Çünkü konu Japon halkının ortadan kaybolma tehlikesi var. Japon adaları artık sürekli ikamet, yaşam için tehlikeli. Bizim boş topraklara gelsinler. Eğer çalışkan Japon halkı bizimle birleşirse bu durumdan Rusya ancak kazanır. Artı bazı Rus etnik halkları ve Japonlar arasında ortak tarihi bağlar da var" diye konuştu. 

Fuad Seferov, Moskova, Cihan