Rus basını Erdoğan'ın Rusya ziyaretine geniş yer ayırdı; "Sınırda 20 dolar ödemekten kurtulduk"

4

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Moskova ziyaretine Rus yazılı ve görsel basını geniş yer ayırdı. 17 Nisan'da resmen bir aylık süreli ziyaretlerde vizelerin kaldırılacak olmasını "20 dolardan kurtulduk" başlığı ile duyuran gazeteler, güney akım ve doğalgazda indirim konusunda süren pazarlıkları gündeme taşıdı. Erdoğan'ın 16 Mart 1921 tarihli "Moskova Anlaşması" nın 90. yıl dönümünde gerçekleştirdiği ziyaret Ermenistan'da tepkilere neden oldu. Rus basını Rusya büyükelçiliği önüne içinde dilekçelerin olduğu bir tabut getirildiğini duyurdu.

Vedomosti gazetesine göre, Kremlin’de yapılan görüşmelerde Türk tatil kıyılarını seven Ruslar için önemli bir karar alındı. Taraflar iki ülke arasında vize rejiminin kolaylaştırılmasını öngören anlaşma ile ilgili nota teatisini gerçekleştirdi. Gazete nisan ortasından itibaren Türkiye’ye gidecek Rus turistlerin vize almadan 30 gün kalabileceği bilgisini verdi.

Novıye İzvestia gazetesi de vize konusunu öne çıkardı. Gazeteye konuşan Rus parlamentosu alt kanadı Duma Uluslararası İlişkiler Komisyonu Başkanı Konstantin Kosaçev, vizelerin bir yıllık bir süreçte kaldırılması ile ilgili sonuca ulaştıklarını söyledi. Moskovski Komsomolets gazetesi ise bir ay sonra Rus turistlerin sınır kapısında 20 dolar ödemesine gerek kalmyacağını yazdı.

Resmi Rossiyskaya Gazeta gazetesine göre, Moskova Güney Akım uğruna, Türkiye’ye yönelik doğalgaz fiyatında indirim yapmayacaklarını ifade etti. Gazetenin iddiasına göre, dün Türk tarafının doğalgaz fiyatının indirimi konusundaki çabalarına Rusya çok ölçülü yanıt verdi. Haberde, "Başbakan Yardımcısı İgor Seçin daha açık idi. Gerçi 18 Şubat’ta Başbakan Yardımcısı Türkiye ile ilgili doğalgaz fiyatının indirimi konusunu görüşeceklerini belirtmişti. Dün ise şunu açıkladı: Tek taraflı olarak fiyat indirimi demek, beleş demek!"

RBK daily gazetesi de Seçin’in Güney Akım’la ilgili sözlerine geniş yer verdi. Haberde, Seçin şunu ima etti: Güney Akım konusunda Rus-Türk görüşmelerinde henüz gelişme yok.

Kommersant, Nezavisimaya Gazeta, Rossiyskaya Gazeta gazeteleri, İtar-Tass, Rosbalt haber ajansları ve Gazeta.ru, Ria Novıy Region portalları Moskova’nın Güney Akım’dan vazgeçebileceğini iddia etti.

NTV, Vesti, Rossiya, 1.Kanal, RBK, Zvezda, TV TSENTR televizyon kanalları, Ria Novosti ajansı, Komsomolskaya Pravda gazetesi ve Eho Moskvı, Biznes Fm, Golos Rossii radyoları da iki ülke arasında vizelerin kalkacağını duyururken, Akkuyu nükleer enerji santrali inşaatının yakın zamanda başlayacağı bilgisini de verdiler.

Ermeniler Rus elçiliğine protesto için tabut bıraktı

Rus haber portalı Newsru.com’a göre, Erdoğan’ın 16 Mart’ta Moskova’ya yaptığı ziyaret Ermeni ulusalcıların sert protestosuna neden oldu. Haberde, “Erdoğan’ın Moskova ziyareti Ermenilerin öfkesine neden oldu. Ayrıca, Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’le yaptığı basın toplantısında Erdoğan'ın 1921 yılında imzalanan Rus-Türk anlaşmasına yoğun atıfta bulunması eleştirildi ve Rusya'nın Türkiye ile anlaşarak Ermeni topraklarını Türkiye'ye verdiğini iddia etti.

Ermeni Taşnak partisi Gençlik Örgütü, Rusya Erivan Büyükelçiliği’ne gelerek protesto gösterisi düzenledi. Moskova anlaşmasının geçersiz kılınmasını talep eden Ermeni gençler, elçiliğin önüne içi dilekçe dolu bir tabut da bıraktı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan