Rusya: Libya'da kara harekatı işgal demek; ABD: Kara harekatı yok

6

Libya'da koalisyon güçlerinin hava operasyonu devam ederken Rusya'dan kara harekatının başlayacağı yönünde işaretler gelmeye başladı. Rusya istihbarat teşkilatı üst düzey yetkilileri nisan sonu ya da mayıs başında kara harekatının başlayabileceğini ifade ederken, ABD Başkanı Barack Obama ülkesinin Libya'da herhangi bir kara harekatı planlamadığını söyledi. Rusya NATO Büyükelçisi Dmitri Rogozin de kara harekatının Libya'nın işgali olarak değerlendirileceği ve bunun BM Güvenlik Konseyi kararına aykırı olacağı uyarısı yaptı. Ria Novosti'ye açıklamada bulunan Rogozin, "Libya'da kara harekatının başlaması bu ülkenin işgali olarak değerlendirilir. Bu da BM Güvenlik Konseyi kararı ile çelişir" dedi. BM Güvenlik Konseyi 17 Mart'ta aldığı kararla Libya'da sivillerin korunması için uçuşa yasak bölge ilan edilmesi ve gerekli önlemlerin alınmasını istemişti. Rusya-NATO Konseyi'nin 29 Mart'ta toplanacağını hatırlatan Rogozin, Moskova'nın kara harekatına onay vermeyeceğini kaydetti.

Rusya istihbaratından üst düzey bir yetkili de Libya'da koalisyon güçlerinin kara harekatının nisan başında başlayabileceğini açıklamıştı. Ria Novosti'ye konuşan kaynak, "İttifak güçleri Kaddafi rejimini hava ve füze saldırıları ile devirmede başarısız olursa, tüm veriler kara harekatının başlayacağını gösteriyor... Farklı kanallardan elde ettiğimiz bilgilere göre ABD ve İngiltere öncülüğündeki NATO ülkeleri Libya'da nisan sonu ya da mayıs başında kara harekatına başlayacak " bilgisini vermişti.

Obama: Kara harekatı yok


Diğer taraftan ABD Başkanı Barack Obama da yaptığı değerlendirmede Libya'da kara harekatı planlamadıklarını duyurdu. ABD askeri birliklerinin Libya operasyonlarında görevlerinin sınırlı olacağını kaydeden Obama, "ABD, dünyanın çatışma olan herhangi bir bölgesine her zaman müdahale eder durumda olmamalı... ABD askeri birliklerinin rolünün çok sınırlı olacağına söz veriyorum. Şimdi uluslararası çabanın genişletilmesi zamanı..." dedi.

Obama Libya operasyonu ile ilgili ulusa sesleniş konuşmasında yaptığı açıklamada "Orada bizim problemimiz basit ve net. Diğer koalisyon güçleri ile birlikte BM Güvenlik Konseyi kararının uygulanmasına destek veriyoruz. Kaddafi'nin askerlerine karşı Libya halkını koruyoruz. Gelecekte de herhangi bir şiddeti önlemek için güvenli alan kuruldu..." ifadelerini kullandı. Obama, koalisyon güçlerinin hızlı hareket etmesi sonucu Libya'da insani bir dramın engellendiğini de savundu.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi 17 Mart'ta aldığı kararla Libya'da uçuşa kapalı hava sahasının korunması için her türlü önlemin alınmasını öngörüyor. ABD, İngiltere ve Fransa öncülüğünde halen 13 ülke operasyonlarda yer alıyor. Batılı ülkelere ait savaş uçakları 300 sorti gerçekleştirirken, 162 Tomahawk füzesi kullanıldı.

Gece saatlerinde ABD Başkanı Barack Obama ile bir telefon görüşmesi gerçekleştiren Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev sivil ölümler konusunda ABD Başkanı'nı uyardı. Libya devlet televizyonunun verilerine göre en az 100 sivil operasyonlarda yaşamını yitirirken, 150 sivil de yaralandı.

Kremlin'den farklı düşünen Rusya Başbakanı Vladimir Putin ise batılı ülkelerin Libya operasyonunu haçlı seferlerine benzetmiş, sivil ölümleri durudmak için yapılan harekatın daha fazla sivilin ölümüne neden olduğu gerekçesi ile eleştirmişti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan