Rusya son kez saatleri ileri alıyor

64

Rusya bu gece 02:00'da son kez saatleri bir saat ileri alarak yaz saati uygulamasına geçecek.

Doğu ile batı arasında 11 saatlik zaman dilimini 9'a indiren Rusya sonbahardan itibaren yaz saati uygulamasını da terk ediyor. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev 1981'den bu yana yürürlükte olan yaz saati ile ilgili uygulamanın Ekim'in son haftası pazar gününden itibaren kaldırılacağını söyledi.
Kış saatleri 1 saat geri almadan girecek Moskova GMT'den tüm yıl boyunca 4 saat ileride olacak. Türkiye ile Moskova arasındaki zaman farkı da 2 saate çıkacak.

Saat değişikliğinin stres ve bir kısım biyolojik hastalıklara neden olduğunu ifade eden Rusya Devlet Başkanı, "Bu sonbahardan itibaren bu uygulamanın iptal edilmesine karar verdim" ifadesini kullanmıştı.

Medvedev değişmeyen zaman uygulamasının insanların üzerinde daha pozitif etkisi olacağını savunmuştu.

Bu kararın ardından Rusya'nın uzun kış mevsiminde gün ışığından daha fazla yararlanma imkanı olacak. Moskova başta olmak üzere Rusya'nın bir çok kentinde gri olan kış mevsiminde mesai saatlerinde bir saat daha az karanlıkta çalışılacak.

İzlanda hariç tüm Avrupa ülkelerinde yaz saati düzenlemesi yapılırken, bir çok ülkede de enerji tasarrufu düşüncesi ile Mart ayının son pazar günü saatler bir saat ileri alınıyor.


Kaynak: Haberrus