Rus uzmanlar ilk astronot Gagarin'in ölüm sırrını araştıracak

8

Dünyanın ilk uzaya çıkan adamı olarak bilinen Rus astronot Yuri Gagarin'in 27 Mart 1968'de uçağının düşmesi sonucu yaşamını yitirmesinin ardındaki sır perdesi henüz aralanamadı. Uzay mekiğini kullanarak tarihi uçuşları gerçekleştiren Gagarin'in Mig-15 Fagot model savaş uçağında deneme uçuşunu gerçekleştirirken düşmesi ve yaşamını yitirmesi ile ilgili Rus uzmanlar yeniden inceleme başlatılmasını istiyor. Soğuk Savaş yıllarında ABD ile sürüdürülen uzay yarışında Gagarin'in ilk astronot olarak 12 Nisan 1961'de Vostok 1 adlı uzay gemisi ile gerçekleştirdiği yolculuk, Sovyetler Birliği'nde ve tüm dünyada ünlü bir isim olmasını sağladı. Politikaya atılmayı düşünen Gagarin'in dönemin Sovyet lideri olan Leonid Brejnev'in Gagarin'in popülaritesinden korktuğu gerekçesi ile öldürttüğü üzerinde durulmakta.

1986'da yapılan bir soruşturmada Su-11 model bir uçağın yol açtığı türbülansın kazaya neden olduğu belirtiliyor. Hava koşullarının kötü olduğu üzerinde durulurken, Gagarin'in bir kuş sürüsü ya da toz bulutuna girmemek için mücadele ettiği iddia ediliyor. Gagarin'in sarhoş olduğu, pilot kabinin yanlışlıkla açıldığı yönündeki söylentiler de kaza gerekçeleri arasında yer alıyor.

Gagarin'in uçağı ile kule arasında bağlantı saat 10:30'da son kez kuruldu. Uçuşun sakin geçtiğini bildiren Gagarin havaalanına dönmek istediğini bildirdi. İzin verilmesinin ardından Rus astronot, "tamam, yapıyorum" karşılığını verdi. Bu kelimeler Gagarin'in son sözleri oldu. Gagarin'in alay komutanı Vladimir Seregin'le birlikte 27 Mart'ta gerçekleştirdiği eğitim uçuşu son uçuşu oldu.

Kuleyle kontrolü kaybeden uçak kısa sürede yere çakıldı ve ilk aramalarda Seregin'in cesedi bulunurken, Gagarin'e ulaşılamadı. Rus astronotun fırlatma yapmış olabileceği ve hayatta kaldığı olasılığı üzerine araştırmalar sürdürüldü. Ancak ikinci gün Gagarin'in de cesedine ulaşıldı.

Oluşturulan hükümet komisyonu çok uzun inceleme ve araştırmalar yaptı. Ancak uçağın düşüş nedeni ile ilgili net bir açıklama yapılamadı. Daha da ilginç olan Gagarin'in uçağın hızını neden azaltmadığı ya da fırlatma sistemini neden kullanmadığı ile ilgili sorular bir türlü cevap bulamadı. Son bir dakika içinde olanlar ise onlarca yıldır halen sır olarak duruyor. Olayın incelenmesini isteyen Rus uzmanlar çağdaş teknoloji ile sonuca ulaşabileceklerine inanıyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan