Kafkaslar'da operasyon; 20 ölü

4

Rusya'nın Kuzey Kafkasya bölgesinde güvenlik güçlerinin ayrılıkçı militan gruplara yönelik düzenlediği operasyonlarda 17 militan ve 3 güvenlik görevlisi yaşamını yitirdi.

Çeçenistan'ın hemen yanıbaşında yer alan İnguşetya sınırında güvenlik güçlerinin ayrılıkçı gruplara yönelik operasyonlarının sürdüğü belirtiliyor.
Ulusal Terörle Mücadele Komisyonu'ndan yapılan açıklamada hava ve karadan gerçekleştirilen operasyonlarda 17 militanın öldürüldüğü doğrulandı. Operasyonun Ocak ayında 37 kişinin yaşamını yitirdiği Moskova'nın en büyük havalimanı Domodedovo'ya yönelik terör saldırısı ile bağlantılı olduğu belirtiliyor.

Komisyon sözcüsü Nikolay Sentsov yaptığı açıklamada, "Hava ve karadan sürdürülen operasyonlarda intihar eylemcilerinin eğitim aldıkları belirlenen bir terör kampı imha edildi. Militanların bir kısmının Kuzey Osetya ve İnguşetya'da eylemlere katıldıkları belirlendi" dedi.

Rusya'nın Kuzey Kafkasya bölgesinde ayrılıkçı militan grupların saldırıları nedeni ile istikrarsızlık sürüyor. 29 Mart 2010'da Moskova metrosunun iki ayrı istasyonuna gerçekleştirilen intihar saldırısında da 40 kişi yaşamını yitirmişti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan