Moskovalılar terör saldırısının yıl dönümünde metroya çiçeklerle geldi

13

Rusya'nın başkenti Moskova'da Lubyanka ve Park Kulturi metro istasyonlarına yönelik terör saldırısının yıl dönümünde vatandaşlar metroya çiçeklerle geldi. 29 Mart 2010'da iki istasyonda gerçekleşen terör saldırılarında 40 kişi yaşamını yitirmiş, 100'den fazla kişi de yaralanmıştı.

Terör saldırısında yaşamını yitirenlerin akrabalarını ve vatandaşlar iki istasyonda oluşturulan platformlara çiçek bıraktı ve mum yaktı. Terörü kınayan vatandaşlar ve ellerinde yakınlarının resimleri ile gelen madurlar göz yaşlarını tutamadı.

İki metro istasyonuna yönelik intihar saldırılarını 1992 doğumlu Cennet Abdurrahmanova ve Rusya'nın Kuzey Kafkasya bölgesi Dağıstan Cumhuriyeti'nde bir okulda öğretmenlik yapan 28 yaşındaki Meryem Şaripova'nın gerçekleştirdikleri kaydedilmişti.

Umarov öldürüldü iddiası

Moskova metrosuna yönelik intihar eylemlerini ise kendini Kafkas Emiri olarak ilan eden Çeçen militan lider Doku Umarav üstlenmişti. Umarov ocak ayında 37 kişinin yaşamını yitirdiği Moskova'nın en büyük havalimanı Domodedovo'ya yönelik saldırıyı da kendisine bağlı intihar eylemcisinin gerçekleştirdiğini iddia etmişti.  

Diğer taraftan dün güvenlik güçlerinin İnguşetya'da bir terör eğitim kampına düzenlediği hava ve kara harekatında 17 militanın öldürüldüğü açıklandı. Üç güvenlik görevlisinin de yaşamını yitirdiği operasyonda Umarov'un da öldürülmüş olabileceği kaydedildi. Öldürülen militanların kimliklerinin henüz tespit edilmediğine dikkat çeken Kommersant gazetesi, militanlar arasında Umarov'un da olduğu ile ilgili iddialara yer verdi. Umarov'un öldürüldüğü ile ilgili söylentiler daha önceki operasyonlarda da dile getirilmişti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan