Türk Donanma Komutanı Oramiral Bilgel, Rus nükleer gemisinde

52

Türkiye Deniz Kuvvetleri Donanma Komutanı Oramiral Emin Murat Bilgel, Rusya Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Vladimir Visotski'nin davetlisi olarak Moskova'ya geldi. İkili temasların ardından Murmansk bölgesine geçen Bilgel ve beraberindeki heyet Rusya'nın nükleer savaş gemisi Petr Veliki'de incelemelerde bulundu.

Rusya Deniz Kuvvetleri Komutanlığı basın sözcüsü Vadim Serga verdiği bilgide, "Rusya Kuzey deniz filosunun komutanı Andrev Volojin ve Türkiye Deniz Kuvvetleri Donanma Komutanı Oramiral Bilgel ikili ve heyetler arası görüşmelerde bulundu. Karşılık hediyeleşen komutanlar, Rusya ve Türkiye'nin deniz kuvvetleri arasında işbirliğinin önemli bir geleceği olduğunu vurguladı" denildi.

Rusya Savunma Bakanlığı Deniz Kuvvetleri Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamada, Türk Deniz Kuvvetleri Donanma Komutanı Oramiral Bilgel’in Moskova’da Rus meslektaşı Oramiral Visotski ile de görüştüğü kaydedildi. Açıklamada, "Taraflar Karadeniz bölgesinde güvenlikle ilgili ortak konuları masaya yatırdı. Görüşmede, Karadeniz’de güvenlik, Karadenize komşu ülke deniz kuvvetlerinin ortak girişimleri ve karşılıklık anlayışları sayesinde sağlanmakta" denildi.

Görüşmede, Türk ve Rus komutanlar Karadeniz İşbirliği Deniz Görev Grubu (BLACKSEAFOR) bağlamında uluslarası askeri tatbikatların verimli, etkili şekilde yapıldığına da işaret etti. Taraflar, gelecekte Karadeniz bölgesinde olası yeni tehditlerin önlenebilmek açısından BLACKSEAFOR grubun faaliyet ve rolünün artırılması gerektiği üzerinde durdu.

Görüşmede, BLACKSEAFOR’un kuruluşunun 10.yıl dönümüyle ilgili yapılacak etkinlik çalışmaları ele aldı. Programların nisan ayında Türkiye’de düzenlenmesi öngörülüyor. Ayrıca Türk ve Rus deniz kuvvetleri komutanları deniz korsanlarına karşı ortak mücadelelerin artırılması ve ikili işbirliğin daha da güçlendirilmesi konusunda ortak mutabakata vardı.

Ziyaret çerçevesinde Türk Oramiral Bilgel’in Severomorsk kentinde Rusya’nın Kuzey Donanması ana üssünü ziyaret etmesi ve Kuznetsov Askeri Deniz Akademisi’nde konuşma yapması planlanıyor.   

Türkiye askeri heyeti 31 Mart'ta Rusya'dan ayrılması bekleniyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan