Lujkov'un eşine 444 milyon dolar kredi veren bankanın yöneticisi yurt dışına kaçtı

7

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in "güvenini kaybettiği" gerekçesi ile görevden aldığı Moskova Belediye Başkanı Yuri Lujkov'un eşi Yelena Baturina'ya yasal olmayan bir şekilde 13 milyar ruble (444 milyon dolar) kredi aktardığı iddiası ile hakkında dava açılan Moskova Bankası başkanı Andrey Borodin yurt dışına kaçtı.

Borodin'in Londra'ya gittiği ve sağlık tedavisi gördüğü iddiaları dile getirilirken, basına yansıyan bilgilere göre hakkında tutuklama kararı verilmesi yönündeki talebi mahkeme geçen hafta reddetmişti. Olayla ilgili soruşturma devam ederken, banka çalışanlarından diğer suçlularla ilgili de inceleme başlatıldı.

 

İddialara göre Moskova Belediyesi'nin kontrolünde olan banka, başkanın eşinin paravan şirketine yasal olmayan yollarla kredi sağladı. Baturina'nın sahibi olduğu Inteko'ya ait 58 hektarlık araziyi satın almak için Premier Estate şirketi Moskova Bankası'ndan 444 milyon dolar kredi aldı. Savcılık Premier Estate'in sadece 10 bin rublelik (350 dolar) kayıtlı nakit varlığına karşın 444 milyon dolar krediyi nasıl alabildiği sorguluyor.

Rusya'nın en bütük ticari bankalarından biri olan Moskova Bankası'nın yüzde 47'lik hissesi Moskova Belediyesi'ne ait. Banka Yuri Lujkov'un ilk belediye başkanı olduğu dönemde 1995'te kurulmuştu.

Lujkov'un görevden alınmasının ardından Rusya'nın ikinci büyük bankası VTB, Moskova Bankası'nın yüzde 48'lik hissesini satın alırken, bankanın yüzde 100'lük hissesinin VTB'ye geçmesi için çalışmalar sürüyor. Borodin ve iş ortağı Lev Alaluyev'in de Moskova Bankası'nda yüzde 20,3'lük hissesi olduğu kaydediliyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan