Rusya’da askeri üste patlama: 4 ölü, 1 yaralı

0

Rusya’nın Lipetsk bölgesindeki bir askeri üste meydana gelen patlamada dört kişi öldü, bir kişi de ağır yaralandı. Olayda 40 kilogramlık barut kasasının patladığı belirtiliyor.

Rus Ria Novosti haber ajansına konuşan bir güvenlik gücü yetkilisi, patlamanın Lipetsk’in Daçnıy Lipetsk kasabasındaki bir askeri üste öğlen saatlerinde meydana geldiğini belirtti. Güvenlik gücü yetkilisi, “Bölgedeki 260 nolu Merkez Füze Üssü’nde barut kasası patladı” dedi.

Olayda dört kişi hayatını kaybetti, bir asker de yaralandı. Ölen vatandaşların Savunma Bakanlığı’na bağlı sivil işçiler olduğu kaydedildi. Olay yerine Tambov Askeri Bölge Savcısı Vladimir Abramov gelerek incelemelerde bulundu.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Albay İgor Konaşenkov da patlamayı doğrulayarak, "Teknoloji arıza nedeniyle Lipetsk bölgesindeki Kazinka askeri üssünde patlama meydana geldi. Kazada barut kasası ateş aldı" bilgisini verdi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Kasım 2009’da da ülkenin Ulyanovsk bölgesindeki dev bir askeri üste patlama meydana gelmiş, 10 kişi ölmüştü. Olayın ardından Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, ülke genelinde tüm askeri depo ve cephanelerin titiz şekilde kontrol edilmesi gerektiği talimatında bulunmuştu. Medvedev, Savunma Bakanlığı’na konuyla ilgili bir ay süre tanımıştı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan