Moskova'da bomba alarmı

2

Rusya'nın başkenti Moskova’da içinda patlayıcı madde bulunan iki araç ele geçirildi. İki araçta ele geçirlen patlayıcı maddelerin 600 gram TNT ağırlığında olduğu belirtilirken, olayla ilgili olduğundan şüphelenilen Kafkasya kökenli dört kişi tutuklandı.

Moskova’nn Kutuzovski caddesinde güvenlik güçleri iki erkek ve bir bayanın bulunduğu Mercedes markalı arabayı durdurdu. Rus Life.ru haber portalına konuşan bir güvenlik kaynağı, “Arabada silah taşındığıyla ilgili daha önce ihbar almıştık. Yaşma-Zoloto mağazasının yanında arabayı durdurduk... Bir yolcunun üzerinde tabanca, arabadan ise patlayıcı madde çıktı” dedi.

Rus Ria Novosti haber ajansına konuşan bir güvenlik yetkilisi, arabadan yaklaşık 400 gramlık TNT patlayıcı maddenin bulunduğunu belirtti. Rus yetkili, “Arabanın sahibi Kalmıkya’da oturan bir vatandaş. Arabadan TT markalı tabanca ve mermiler ele geçirildi. Daha sonra yapılan aramalarda bagajda içi civata, somun ve başka demir parçalar dolu patlayıcı madde bulundu... Patlayıcı madde etkisiz hale getirildi. Göz altına alınan suçluyla ilgili soruşturma başlatıldı” bilgisini verdi. Ria Novosti aracın bulunduğu yolun Kremlin görevlilerince sıklıkla kullanıldığına dikkat çekti.

Yine Moskova’nın güneydoğusundaki Ryazan caddesinde Rus istihbarat ve emniyet güçleri bir ihbar üzerine J.Sattarov (38) isimli bir vatandaşın kullandığı Mercedes markalı arabayı durdurdu. Arabadan 200 gramlık TNT patlayıcı madde bulunduğu kaydediliyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan