Libya'da kaçırılan Rus gazeteciler serbest

0

Libya'lı direnişçiler tarafından cuma sabah erken saatlerde kaçırılan beş Rus gazeteci akşam saatlerinde serbest bırakıldı. Rusya, Komsomolskaya Pravda'dan iki ve NTV televizyonundan da üç gazetecinin serbest bırakılması için Bingazi'de konsolosluğu bulunan Türkiye ve İtalya'dan yardım istemişti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye ve İtalya'nın desteği dahil tüm alternatifleri değerlendirdiklerini ifade etmiş, gerekirse bölgedeki diğer güçlerden de yardım çağrısında bulunabileceklerini kaydetmişti.

Komsomolskaya Pravda gazetesinin web sayfasından yapılan duyuruda Rus gazetecilerin kaçırıldıktan sonra Bingazi'de bulunan askeri üsse götürüldükleri ve sorgulamanın ardından da serbest bırakıldıkları kaydedildi.

NTV televizyonu da muhabirlerinin üçünün de serbest bırakıldığını doğruladı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin sivillerin yaşamının korunması için "hava sahasının kapatılması" yönündeki kararına çekimser kalan Moskova, NATO öncülüğünde gerçekleşen askeri operasyonda da yer almayı reddediyor. Taraflara şiddeti durdurma çağrısı yapan Rusya, müzakerelerle sorunun çözülmesini destekliyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan