Medvedev blogunun hacklenmesine tepki gösterdi

0

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev blog servisi LiveJournal'a son günlerde yapılan hacker saldırılarını kınadı.

Şahsi blogunun da LiveJournal'da bulunan Medvedev hacker saldırılarılarının servisin kullanıcısı olarak kendisini rahatsız ettiğini ifade etti. Blogunda yeni yazı yazan Medvedev güvenlik güçlerinin inceleme yapması gerektiğini belirtti.

 

Medvedev blogunda şöyle yazdı: “LiveJournal'a yapılan saldırılarla ilgili bir çok mesaj aldım. Ben de Livejournal'ın aktif kullanıcısı olarak saldırıların çirkin ve yasadışı olduğunu düşünüyorum. Olup bitenleri site yönetimi ve güvenlik güçleri araştırmalı ve çözmeli”

Blog servisinin Rus sahibi SUP şirketi yaptığı açıklamada üç gündür devam eden saldırıların LiveJournal tarihinin en sert hacker saldırısı olduğunu belirtti. LiveJournal'a yapılan saldırılar sonucu kullanıcıların siteye girişleri saatlerce engellendi.

ABD üniversite öğrencisi tarafından 1999 yılında kurulan LiveJournal dünya genelinde blog yazmak için kullanıyor. Servis 2007 yılının sonunda Rus SUP şirketi tarafından satın alınmıştı.

LiveJournal Rusya'da son dönemlerde blogların dışına çıkarak politik tartışmaların yaşandığı platform haline dönüştü. Siyasetçiler, gazeteciler, işadamları, Rusya elitininin bir çok temsilcisi LiveJournal'da şahsi blogla sahip.

 

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan