Türk ve Sovyet askerleri Gagarin’in uzaya çıkmasını birlikte kutlamış

106

Rusya, Sovyet kozmonotu Yuri Gagarin’in uzaya çıkışının 50'inci yıl dönümünü farklı etkinliklerle kutluyor. 12 Nisan 1961 tarihinde uzaya ilk çıkan insan olarak ünlenen Gagarin'in yaşamı, uçak kazasında yaşamını yitirmesi ile ilgili onlarca tartışma ve makale Rus basınında yer alıyor.

Soğuk Savaş'ın en sert günlerinin yaşandığı yıllarda Türkiye-Sovyet sınırında Gagarin'in uzaya çıkışını askerlerin birlikte kutladığı ise Komsomolskaya Pravda gazetesine yansıdı.

Gazeteye konuşan Gennadi Zaharov, 1961 yılında eski SSCB’nin Ermenistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nde görevli askerken yaşadığı ilginç öyküyü anlattı. 125 nolu Sovyet sınır birliğinde hizmet yapan Zaharov radyoda Gagarin’in uzaya uçtuğuyla ilgili haberleri duyunca asker arkadaşlarıyla hemen dışarı fırladığını belirtti.

Zaharov, "Gece boyunca füze atışları yapıldı. Ertesi gün Aras nehrinini diğer tarafından da sesler yükseliyordu. Bu Türk askerleri idi, onlar da sevinçle çığlık atıyor ve askeri keplerini yukarı fırlatarak Aras nehrine doğru koşuyorlardı. Ellerini kenetleyerek yukarı kaldırıyor ve bizleri selamlıyordu. Biz de aynı şekilde onları selamlıyorduk. Aramızda kalan sınır hattı, gereksiz bir çizgiye de dönüşmüştü" dedi.

Gagarin’in uzaya çıkmasının 50. yıldönümüyle ilgili açıklama yapan Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev olayın “devrim niteliğinde” olduğunu kaydetti. Medvedev Çin devlet televizyonu CCTV'ye yaptığı açıklamada ülkesinin çok uzak yıldızlara gitmek ve diğer gezegenleri fethetmek için hayalleri olduğunu belirtti.

Uzaya ilk çıkan ülkenin Rusya olmasından dolayı gurur duyduğunu ifade eden Medvedev, uzayla ilgili çalışmaların bilimsel ve pragmatik çerçevede devam edeceğini kaydetti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan