Minsk metrosunda mucize; babası aradı Türk öğrenci 5 dakika ile faciadan kurtuldu

42

Belarus'un başkenti Minsk'te önceki gün meydana gelen terör saldırısında bir mucize yaşandı. 12 kişinin öldüğü ve 157 kişinin ayarlandığı Oktyabrsk istasyonuna patlamadan sadece 5 dakika önce inen Türk öğrenci Cihan, babasının telefonla araması üzerine istasyondan çıktı.  

Rus Komsomolskaya Pravda gazetesi, Türk genç Cihan'ın Belarus Kültür Üniversitesi'ni kazanabilmek için Antalya'dan Minsk'e geldiğini belirtti. Önümüzdeki yıl okul giriş sınavlarına hazırlanan Cihan'ın Rusça hazırlık kursunda eğitim aldığı da kaydedildi. Gazeteye konuşan Türk öğrenci, "Pazartesi günü patlamadan çok kısa süre önce Oktyabrskaya metro istasyonundaydım. Turnikeye yaklaşmaya az kala telefonum çaldı. Bu babam idi, Türkiye'den arıyordu. Babamla konuşabilmek için dışarı çıktım. Biz beş dakikadan az bir konuşma yaptık. Metroya tekrar indiğim zaman içeride kara dumanlar gördüm, insanlar kanlar içinde sokağa kaçıyordu. Sağlık yetkilileri ve ambulans henüz gelmemişti. Ben yaralıların sokağa çıkmasına yardımcı oldum. Sonra itfaiye aracı geldi. Ben onlara da yardımcı oldum" dedi.

 

Şoku henüz atlatamadım

Cihan saldırıyla ilgili şoku henüz atlatamadığını anlatarak, "Sadece şok içindeydim. Belarus'un en sakin ülke olduğunu duymuştum. O yüzden buraya, yüksek okulu kazanmaya gelmiştim. Şimdi ise ne yapacağımı bilemiyorum. Güçlü şokun etkisindeyim, korkunç bir olaydı" diye konuştu.

Lukaşenko: Terör saldırısı çözüldü

Diğer taraftan akşam saatlerinde bir açıklama yapan Belarus Cumhurbaşkanı Aleksander Lukaşenko terör saldırısı ile ilgili tüm detaylara ulaştıklarını, saldırıyı kimin ve nasıl gerçekleştirdiğini tespit ettiklerini söyledi. Teröristlerin sadece metroda değil, diğer olaylarla da irtibatlı olduklarını itiraf ettiklerini kaydeden Lukaşenko, saldırganların birinin torna işçisi, diğerinin de elektrikçi olduğunu belirtti.

Belarus lideri muhalefet üyelerinin de sorgulanabilmesi için emir verdiğini kaydederek, olayın arkasındaki faillerin bulunması için çalıştıklarını kaydetti. Lukaşenko suçluların bulunmasında yardımcı olanların da ödüllendirileceğini vaat etti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan