Moskova'da kaçak işçilerin yaşadığı “yeraltı kent” ortaya çıkarıldı

48

Rusya'nın başkenti Moskova’nın batı bölgesinde çoğu Orta Asya kökenli 110 erkek ve kadın işçinin 15 metre derinlikte yaşadığı "yeraltı kent" ortaya çıkarıldı.

Rus güvenlik güçleri, aldığı bir ihbar üzerine bölgeye operasyon düzenledi. İçişleri Bakanlığı, iç istihbarat FSB ve Federal Göçmen Servisi FMS yetkililerinin yer aldığı operasyonda kaçak işçilerin yaşadığı bölge kontrol altına alındı.

 

Konuyla ilgili açıklama yapan Moskova Emniyet Müdürlüğü Batı Semt Dairesi Başkanı Andrey Mişel, "Yeraltında neredeyse bir kent ortaya çıkardık. Burada yaşamın devam edebilmesi için bir kısım konfor da sağlanmış. Duş, tuvalet ve hatta ibadet odası bile vardı" dedi.

Rus İtar-Tass haber ajansına göre, yabancı birisinin gizli kente yaklaşması bile imkansızdı. Bölgenin yüksek betonlu duvarlar ve dikenli tel örgülerle çevrelenerek korunduğu ifade edildi.

Yeraltı kentinde yaşayan kaçak işçilerin, orada faaliyet gösteren dev “OAO Mostoçlegmaş” adlı savunma sanayisi kurumunda çalıştığı belirtildi. Rus basınına göre yakın bölgede S-300, S-400 ve Peçora-2M gibi önemli füzeler üreten “NPO Moskovski Radiotehniçeski Zavod” isimli fabrika da bulunuyor.  

Rus güvenlik güçleri, yakaladığı yabancı işçileri kontrol ettikten sonra sınırdışı işlemlerini başlatacaklarını kaydetti. Polisin, yabancıların Moskova’da cinayet ve başka suçlara karışıp karışmadığını araştırdığı gelen bilgiler arasında. Güvenlik güçleri, kaçak işçi çalıştırdığı gerekçesiyle ilgili kuruma dava açarken, 16 kaçak işçi ile ilgili de soruşturma başlatıldı.

Vatandaşlar: Burada gizli bir kent olduğuyla ilgili efsaneler dolaşıyordu

Çevrede yaşayan vatandaşlar haber portalı Life.ru’ya konuşarak ortaya çıkarılan yeraltı kentle ilgili daha önce “efsanelerin” dolaştığını belirtti. Aleksey adlı vatandaş, “Savunma sanayi fabrikasında çok sayıda kaçak işçinin çalıştığını ve barındığını duyuyorduk. Orta Asyalıları çok nadir görüyorduk, onları dışarı bırakmıyorlardı” dedi.

Rus basını fabrikada Savunma Bakanlığı’nın yüksek teknoloji projelerinin hazırlandığına dikkat çekerek, kaçak işçilerin füze üretimiyle ilgili alanda nasıl çalıştığının çözülmesi gerektiğine vurgu yapıyor.

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin başkentte 2 milyona yakın göçmenin kaçak çalıştığını iddia etmişti.

{dmotion}xi7vaj_life-underground-workers-in-moscow_news{/dmotion}

Fuad Seferov, Moskova, Cihan