Rusya ve Türkiye gece 24:00'da vizeleri kaldırıyor

4

Türkiye ve Rusya, Soğuk Savaş sonrası dönemde gelişen ekonomik ve siyasi ilişkileri vizeleri kaldırarak taçlandırdı. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in Mayıs 2010 Ankara ziyaretinde imzalanan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Mart 2011 Moskova ziyaretinde nota değişimi yapılan "Vize Muafiyeti Anlaşması" ve "Geri Kabul Anlaşması" gece 24:00'dan itibaren uygulamaya giriyor. Buna göre iki ülke vatandaşları bir aya kadar süreli ziyaretlerde vizesiz geçiş yapabilecek.

İki ülkenin stratejik ortaklık perspektifinde ilerlemesini sağlayacak uygulama, toplam 100 milyar dolar ticaret hedefinin yakalanmasına katkı sağlayacak. Turizm sektöründe hummalı çalışmalara neden olan düzenleme, kısa süreli iş ziyaretleri ve fuar katılımları açısından da büyük kolaylıklar getirecek. Türkiye'nin "sıfır sorunlu dış politika yaklaşımı" ve Rusya'nın "modernizasyon ve liberalleşme çabaları" ile örtüşen uygulamanın özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler açısından avantajlar sağlaması bekleniyor.

Yetkililer Rusya havalimanlarında bir kısım zorluklarla karşılaşmamak için teknik konular konusunda uyarıyor. Pasaport sürelerinin en az 6 ay olması, yırtık ve yıpranmış olmaması ve 7 günün üzerindeki ziyaretlerde registre (kayıt) işlemlerinin yapılmasının zorunlu olduğu hatırlatılıyor. Otel dışında kalacak Türk vatandaşları yedi günün üzerinde bir ziyaret planlamaları durumunda bulundukları bölgedeki Federal Göçmen Bürosu  temsilciliklerinden adres kayıtlarını yaptırmaları gerekiyor.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu ise girişte doldurulan migrasyon kartı. Uçakta dağıtılacak olan kartın iki parçası da düzgün bir şekilde doldurulması gerekiyor. Rusya girişinde gümrük görevlileri üzerine mühür bastıktan sonra iki parçadan birini geri veriyor. Bu parçanın sağlıklı bir şekilde korunması ve çıkışta gümrük görevlilerine verilecek.

Türkiye Moskova Büyükelçisi Aydın Sezgin konu ile ilgili yaptığı uyarıda, "Vize kalktı, ben üç aylık vizemle Rusya'ya girerim anlayışı ile Moskova Şeremetyevo havalimanına geldiklerinde malesef ülkeye giremezler. Gereksiz yere sorunlarla karşılaşmamak için vatandaşlarımız gerek Türkiye Moskova Büyükelçiliği ve Konsolosluğu, gerekse Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği'nden gerekli bilgileri edinerek yola çıkmalarını rica ediyorum" hatırlatmasında bulundu.

Anlaşmaya göre iki ülke vatandaşlarının 180 gün içerisinde farklı giriş çıkışlarda toplam bulunma süreleri de 90 günü aşmaması gerekiyor. Turizm sektöründe önemli bir canlanma beklenirken, Türkiye 2011 Rus turist hedefini 4 milyona çıkardı. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'a göre potansiyelin iyi değerlendirilmesi durumunda bu rakam 10 milyonlara çıkabilir. Bir Rus turistin Türkiye ekonomisine getirisi ise ortalama 800-1000 dolar civarında. Türkiye'den Rusya'ya gidecek turist sayısında ise resmen patlama bekleniyor. Turizm acentalarının öngörülerine göre en az yüzde 50 artışla Rusya'yı ziyaret edecek Türk turist sayısı 2011'de yarım milyona ulaşacak.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan