Rusya'nın kafası karıştı; "Türkiye'ye uzun vadeli ziyaretler zorlaştı"

6

Rusya ve Türkiye tarihi bir adım atarak bir ay süreli ziyaretlerde vize uygulamasını kaldırırken, Rusya vatadaşlarının uzun vadeli Türkiye ziyaretlerinin daha komplike hale geldiği iddia edildi. Rus basınında yer alan bilgilere göre önceden gümrük kapılarında 2 aylık giriş için 20 dolar ödeyerek girebilen Ruslar, artık bir ayın üzerindeki dönem için zorlu bir prosüdüre tabi olacak. Rusya kamuoyu "Bir aylık vizesiz girişle" gelen Rusya vatandaşlarına ek 3 aylık "ikamet tezkeresi" ile oturum imkanı verecek Ankara'nın uygulamasından yeterince haberdar değil.

 

Rusya Turizm Endüstrisi Birliği Sözcüsü İrina Tyurina basına yaptığı değerlendirmede uzun süreli girişler için Rusya'da bulunan Moskova Büyükelçiliği ve Kazan'da bulunan Başkonsolosluklar aracılığı ile vize alınabileceğini, bunun da prosüdürü zorlaştırdığını iddia etti.

Türkiye'nin St. Petersburg ve Novorossiysk Başkonsolusluklarının olduğu bilgisini vermeyen Tyurina, "Rusya'nın diğer kentlerinde bulunanlar vize almak için bu iki kente gitmek zorunda. Yoğun bir işlem için de bu konsolosluklar hazır değil. Örneğin Moskova'da sadece bir kişi bu işlemleri gerçekleştiriyor. İki ülke yönetimleri muhtemel gelişmeleri düşünerek karar vermeli, sonuçları ile ilgili de dikkatli bir şekilde değerlendirmeli" ifadelerini kullandı.

Ria Novosti'ye açıklamada bulunan Tez Tur direktörü Marina Makarkova tur operatörlerinin yeni düzenleme ile ilgili yeterli bilgiyi henüz almadıklarını, bugüne kadar da konsolosluklarla irtibata geçme ihtiyacı hissetmediklerini kaydetti.

Pegasus Tur CEO'su Anna Podgornaya ise yaptığı değerlendirmede, müşterileri açısından Türkiye'ye bir ayın üzerinde gitmek isteyenlerin oranının yüzde 5 civarında olduğunu belirtti. Konsolosluklardan konu ile ilgili herhangi bir bilgi almadıklarını kaydeden yetkili, yeni sistemin komplike hale geldiğini savundu. Podgornaya'ya göre ya bir kez daha giriş çıkış yapmak gerekecek, ya da gitmeden önce uzun vadeli vize alınacak.

Geçen yıl Türkiye Turizm Bakanlığı'nın verilerine göre yaklaşık 3,1 milyon Rus Türkiye'yi ziyaret etti. Yüzde 5'in bir ayın üzerinde ziyaret gerçekleştirdiği dikkate alındığında bu rakamın 150 bini geçtiği belirtiliyor. 4 milyon hedefin gerçekleşmesi durumunda da bu rakam yaklaşık 200 bini geçecek.

Konu ile ilgili Rusya Turizm Endüstrisi Birliği'ne bilgilendirme yazısı gönderen Türkiye Moskova Büyükelçiliği, Rus turistlerin Türkiye'de yılda bir kez olmak üzere ilave 3 ay süre ile "ikametgah tezkeresi" alabileceğini kaydetti. Cihan Haber Ajansı'na açıklamada bulunan yetkililer tur operatörlerinin bu işlemleri toplu halde yapabileceklerini, müstakil başvurular için de İl Emniyet Müdürlükleri yabancılar şubesinden 24 dolar gibi bir bedel ödeyerek üç aylık oturum alabileceklerini belirtiyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan