İlk vizesiz Türkler St. Petersburg havalimanında

1324

Rusya ve Türkiye arasında vizelerin kaldırılmasının ardından İstanbul’dan gelen THY'na ait uçak akşam saatlerinde St. Petersburg Pulkova havalimanına iniş yaptı. Havaalanındaki kontrol noktalarına gelen Türk yolcular, herhangi bir problemle karşılaşmadan Rus tarafına geçiş yaptı.

Vize muafiyet anlaşmasının uygulamada olmasına rağmen, bazı yolcuların Rusya vizesi ile geçiş yaptıkları görüldü. Türk Hava Yollarının TK 402 İstanbul- St. Petersburg uçağı ile havaalanına iniş yapan ziyaretçileri St. Petersburg Başkonsolosu Mehmet Çınar ve Türk Hava Yolları St. Petersburg genel müdürü Kürşat Caymaz çiçeklerle karşıladı.

Yolculardan ana kapıdan ilk çıkan Hülya Ürge “Kontrol noktasında hiçbir sorun yaşamadık ve rahatlıkla geçtik. Gerçekten güzel bir duygu” şeklinde konuştu. Ayrıca uçakta vizesiz geçiş yapan yolcular arasında özel bir konser için St. Petersburg'a gelen ünlü piyanist kardeşler Arzu Kırtıl ve Gamze Kırtıl da vardı. “Geçiş herhangi bir problemle karşılaşmadıklarını” söyleyen Kırtıl kardeşler yetkililere teşekkür etti.

St. Petersburg Başkonsolosu Çınar yaptığı açıklamada, “Vizesiz geçişin her iki taraf için de çok güzel sonuçlar getireceğini, turizmden ekonomiye kadar bir çok alanda yaşanacak gelişmenin bunun kanıtı olacağını” söyledi.

“Türk-Rus ilişkileri için çok önemli bir olayın gerçekleştiğini” söyleyen St. Petersburg THY genel müdürü Caymaz, insanların daha rahat bir şekilde iki ülkeyi ziyaret edebileceğini, bununda karşılıklı gelişen ilişkilere daha fazla ivme kazandıracağını belirtti.

Bu arada, Rusya'ya gelecek Türk vatandaşların pasaportların eski ve yıpranmamış olmaması ve en az 6 ay geçerliliğinin olması gerekiyor. 7 iş gününden fazla Rusya'da kalacakların ise registre (kayıt) yaptırmaları zorunlu.

Kaynak: St. Petersburg, Cihan