"Beyaz ırk tehlikede" açıklaması koltuğundan etti

24

Rusya'da son zamanlarda yaşanan ırkçı gösteri ve saldırılar artarken, Federal Göçmen Servisi'nde FMS skandal bir olay yaşandı. Göçmen Servisi Sözcüsü Konstantin Poltoranin basına verdiği demeçte "Beyaz ırk tehlikede" deyince koltuğundan oldu. Konuşmalara sert tepki gösteren Göçmen Servisi Başkanı Konstantin Romadanovski, "Üst düzey yetkilinin böyle bir şey söylemesi kabul edilemez" diyerek görevinden aldı. Rus basını, talimatın Kremlin'den geldiği iddia ederken, Newsru.ru haber portalı ise olayın Nazi Almanyası lideri Adolf Hitler'in doğum gününe denk gelmesine dikkat çekti.İngiliz BBC kanalına konuşan Göçmen Servisi Sözcüsü Poltoranin Batı Avrupa'da uygulanan göçmen politikasını eleştirdi. Önce BBC, Rusya'nın  Permski bölgesindeki bir kampta siyasi mültecilerin ağır koşullarda yaşadığıyla ilgili Göçmen Servisi Sözcüsü'nden yorum almak istedi. BBC'ye göre oradaki siyasi mülteciler Rus personelin kaba ve ilgisiz davranışlarıyla karşılaşıyor. Sözcü Poltoranin ise, "Rusya'daki siyasi mültecilerin çoğu ülkemizi Avrupa Birliği'ne göç edebilmek için transit olarak kullanmaktan yana. Onlar Rusya'da entegrasyon olma niyeti yok. Ayrıca mülteci kamplarımızda koşullar uluslararası standartlara uygun" dedi. Rus yetkili, Batı'ya yönelik Afrika ve Orta Doğu ülkeleri üzerinden gelen göçü de eleştirerek, "Batı Avrupa'nın bu konudaki politikasını anlamakta güçlük çekiyorum... Beyaz ırkın geleceği tehlikede. Beyaz ırkın yaşamla mücadelesi söz konusu, ve bu Rusya'da da hissediliyor" ifadelerini kullandı.

Kısa mülakat Rus basınında geniş yankılara yol açarken, Göçmen Servisi Başkanı Romadonovski "Herhangi bir devlet memurunun ve özellikle de Federal Göçmen Servisi üst düzey yöneticilerinin böyle ifadeler kullanması kabul edilemez" açıklaması yaptı. Rus Ria Novosti haber ajansına konuşan bir Kremlin yetkilisi ise, "Poltoranin'in konuşmaları Kremlin İdaresi'nin dikkatini çekti. Görevinden alınması mantıklı" değerlendirmesinde bulundu.

Daha sonra Rus haber portalı Gazeta.ru'ya konuşan eski sözcü Poltoranin "ırkçı ve milliyetçi" olmadığını iddia etti. Poltoranin 2005 yılından itibaren Göçmen Servisi basın sözcüsü görevinde bulunuyordu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan