Ermeniler, Moskova'da Türkiye Büyükelçiliği önünde gösteri yapacak

3

Rusya'nın başkenti Moskova'da yaşayan Ermeni diasporası 24 Nisan 1915 olaylarının yıl dönümünde Türkiye Moskova Büyükelçiliği önünde gösteri düzenleyecek. Geçen yıllarda farklı gerekçelerle gösteriye izin verilmezken, Moskova yönetiminin bu yıl izin vermesi dikkat çekiyor.

Moskova belediyesinden gerekli izinlerin alındığı kaydedilen Rusya-Ermenistan Birliği'nin açıklamasında 23 Nisan Cumartesi günü sabah saatlerinde Türkiye Büyükelçiliği önünde gösteri yapılacağı kaydedildi. Gösteriye katılımın sınırlı olacağı hatırlatılırken, katılacaklardan gerekli irtiabatları kurmaları istendi.Krasnapresnenskaya meydanı 1905 Metro'sunun hemen yanıbaşında yapılacak miting ise MSİ 13:00'da başlayacak. Ermeni diasporası bu yıl "sözde soykırım" ın pazara denk gelmesi nedeni ile mitingi de cumartesi güne aldı.

"Ermeni soykırımı-insanlığa karşı suç" başlığı ile yapılacak gösterinin hedefinin Türkiye'nin "sözde soykırım" iddialarını tanıması olduğu kaydedildi. Rusya-Ermenistan Birliği, Rus Ermenileri Birliği öncülüğünde gerçekleştirecek mitinge, Rus parlamenterler ve Rusya'da yaşayan diasporadan farklı grupların katılması bekleniyor.

Açıklamada miting konusunda da Moskova yönetiminde izin alındığı kaydedildi ve Rusya parlamentosu alt kanadı Duma'nın 1995'de "sözde soykırım" iddialarını tanıdığı hatırlatıldı.

Jirinovski: Türkiye haydutları destekliyor

Rusya Liberal Demokrat Parti Lideri ve Duma Başkan Yardımcısı Vladimir Jirinovski dün gerçekleşen "sözde soykırım" anma törenlerinde Türkiye aleyhine açıklamalarda bulundu. Ermeni mitinglerinin müdavimi olan Jiirnovski iyi derecede Türkçe biliyor.

1915 olayları ile ilgili değerlendirmede bulunan Jirinovski, bunun sıradan bir olay olmadığını, Ermeni halkının öldürülmesinin Osman'lı imparatorluğunun idaresinin bir kararı olduğunu iddia etti. Türkler'in barbarca Ermeniler'i bıçakla ve diğer hayvanlar için kullanılan aletlerle öldürdüğünü savunan Jirinovski, "Bu politika Türkiye Cumhuriyet'i ilan eidldikten sonra da devam etti... Türkiye'nin mevcut yönetimi de saldırgan politikalarını sürdürüyor... Türkiye yeniden Kafkaslar'a girmeyi istiyor... Biz onlarla Kafkaslar'da iki savaşta çarpıştık. Onlar herzaman haydutları destekliyor. Bizim dayanışma içinde olmamız gerekir ki, Türkler'in gizli hedeflerini durduralım" dedi. Jirinovski 1915 olaylarının yüzüncü yılında sözde soykırımın tüm dünyada tanınmasını arzu ettiklerini söyledi.

Ermenistan'ın Azerbaycan topraklarını işgalinin ardından, Ankara Erivan'la diplomatik ilişkileri 1993'ten bu yana askıya alındı. Son iki yıl içerisinde Türkiye-Ermenistan ilişkilerinde olumlu gelişmeler yaşanmasına rağmen henüz sonuç alınabilmiş değil. 10 Ekim 2009'da Zürih'te imzalanan diplomatik ilişkilerin başlaması ve sınırın açılması yönündeki protokol, Erivan'ın Yukarı Karabağ'da adım atmaması nedeni ile iki ülke parlamentolarında bekliyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan