Perinçek kitap yazdı; Azeri ve Ermeniler birbirine girdi

16

Ergenekon davasında yargılanan İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in Rusya'da eğitim almış oğlu Mehmet Perinçek, Moskova’da "Rus devlet arşivlerinden 120 belge ile Ermeni meselesi" adlı kitap yayınladı. Tanıtım sırasında Perinçek’i "yalan eser" diye suçlayan Ermeniler'e, Azeri vatandaşlar karşı tepki gösterince törende “tarih duellosu” yaşandı.

 

“Dom Knijni” kitap mağazasında düzenlenen tanıtımda Perinçek, kitabıyla ilgili bilgi verdi. Böyle bir eseri yazabilmek için uzun süre Rus devlet arşivlerinde araştırma yaptığını anlatan Perinçek, "Gerçekten de tüm belgeleri toplamak kolay olmadı. Ermeni meselesi hem Türkiye hem de dünya kamuoyunda en tartışılan konulardan biri. Ama Rus arşivlerinde bu konuyla ilgili çok kıymetli belgeler var. Çar ve Sovyet yetkilileri, Türkiye’de 1915-1923 yıllarında yaşanan olaylarla ilgili objektif görüşleri ortaya koymuş. Bunların hepsini bu eserimde toplayabildim.... Bu belgelere atfen kitabım sözde Ermeni soykırımının olmadığını kanıtlıyor. O dönem savaş yaşandı ve iki halk birbirini öldürdü. Ama bunun adı soykırım değil" dedi.

Batı’nın Türkiye’yi zayıflatmak için Ermeni meselesini ortaya attığını belirten Perinçek, "Ne zaman Türkiye ve Rusya düşman olduysa, bu batının ekmeğine yağ sürdü. Ne zaman iki ülke işbirliği yaptıysa bu da batının korkulu rüyası oldu" diye konuştu.
Konuşmanın ardından Perinçek’e Ermeni kökenli vatandaşlar soru yönelterek ortamı germeye çalıştı. Bir Ermeni gazeteci, "Ermeni soykırımıyla ilgili milyon belge var. Nasıl bu konuyu 120 belgede toparlayabildiniz? Bu mümkün değil!" diye sorunca Perincek, "Bende iki binden fazla arşiv belgesi var. Ayrıca Rus, Bolşevik ve hatta Taşnak (ırkçı Ermeni partisi) yetkililerine ait belgeler var. Bunun dışında İkinci Dünya Savaşı’nda Taşnak Partisi’nin Nazilerle işbirliği yaptığı ve Ermeni kökenli ordu kurduğunu kanıtlayan belgeler var" diye yanıtladı.

Bu yanıtın ardından Ermeni vatandaşlar, "İkinci Dünya Savaşı’nın bu konuyla ne bağlantısı var?!" tepkisini gösterince, araya giren Azeri vatandaşlar, "Olmaz olur mu?! O zaman da Ruslar'a karşı silah kullandınız!" yanıtını verdi. Bir Ermeni vatandaş, "Biz Ruslarla hep kardeş olduk!!" diye belirtince bir Azeri, "O yüzden mi 1977 yılında Moskova metrosuna terör saldırısı düzenlendiniz, Rus halkını kana buladınız!" karşılığını verdi.

Perinçek: Beni Hrant Dink'i öldürenleri savunmaya itiyorsunuz

perincek_3Bir Ermeni gencin, Perinçek’in arkasında durarak elinde sözde 1915 olaylarıyla ilgili fotoğraf tutması Azerilerin tepkisine yol açtı. Bazı Azeri gazeteciler, "Onu oradan kaldır! Biz de Hocalı soykırımının fotoğraflarını buraya asabiliriz" müdahalesinde bulundu. Azeriler Ermeniler'i provokasyon yapmakla suçladı. Ardından Ermeni vatandaşlar programı terk etti.

Bir Ermeni kadının Perinçek'e, "Hrant Dink'i neden öldürdünüz? Cevap verin? yoksa bunun için de belgeleriniz var mı?" sorusunu yöneltmesi üzerine Perinçek, "Dink ölmeden önce Kürtler'e seslendi. Batının oyununa gelmeyin. 1915'te bizim yaptığımız hatayı yapmayın. Dink'i öldürenin Türk olmadığını düşünüyorum" ifadelerini kullandı. Ermeni kadının "Katili kahraman ilan ettiniz" iddiası üzerine Perinçek, "Ben Dink'in öldürülmesi ve öldüreni savunmuyorum. Ama siz beni ille de savunmaya itiyorsunuz" şeklinde konuştu.

Faruk Akkan, Fuad Seferov, Abdurrahman Kamburoğlu, Moskova, Cihan