BM Genel Sekreteri'nden Libya'da ateşkes çağrısı

0

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon Libya yönetiminden sivilleri öldürmeyi durdurmasını istedi. Moskova'da temaslarda bulunan BM Genel Sekreteri, Libya'da bir an önce ateşkes ilan edilmesini ve siyasi diyalogun başlatılmasını talep etti.

Moskova'da engelli çocukların tedavi gördüğü ve UNİCEF'in kontrolünde olan bir rehabilitasyon merkezinde incelemelerde bulunan Ban, çocukları kucağına aldı ve oyun oynadı. Libya'da yaşanan drama değinen Ban hedeflerinin öncelikle bölgeye insani yardımın daha geniş çaplı bir şekilde ulaştırılması olduğunu söyledi."Libya'yı yarım milyondan fazla insan terk etti. Sorunun üstesinden gelemezsek en az 3,6 milyon kişi bundan etkilenecek" bilgisini veren Ban, "Bizim önceliğimiz bir an önce ateşkesin sağlanması ve insani yardımların genişletilmesi. Biz siyasi diyalogun başlatılması için çabalıyoruz. Libya yönetiminden bir kez daha savaşmayı ve insanları öldürmeyi durdurmalarını istiyorum" dedi.

Sabah saatlerinde Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'la bir araya gelen BM Genel Sekreteri uluslararası güvenlik, küresel ekonomi ve terörle mücadele konularını ele aldı. Rusya ziyaretinin nükleer güvenlik konularının çok önemli hale geldiği bir döneme rastladığına değinen Ban, Lavrov'la Libya'da ve Ortadoğu'da yaşanan son gelişmeleri ele aldıklarını vurguladı. BM Genel Sekreteri uluslararası istikrar ve güvene katkısından dolayı da Rusya'ya teşekkür etti.

Lavrov da değerlendirmesinde görüşmede uluslararası güvenlik ve avrupa ve avrasya coğrafyasında ekonomik gelişmeleri ele aldıklarını kaydetti. Rusya Dışişleri Bakanı'na göre BM'nin uluslararası sorunların çözümünde öncü konumu sürdürülmesi gerekiyor.

BM Genel Sekreteri gün içerisinde Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'le de ikili ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştirdi. BM Genel Sekreteri'nin Moskova'dan ikinci dönem görevde kalabilmek için destek istedi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan