"El-Kaide'nin Kafkasya temsilcisi öldürüldü"

1

Rusya ulusal terörle mücadele komisyonu terör örgütü El Kaide'nin sözde Kafkasya temsilcisi Suudi Arabistan kökenli Mohanad isimli militanın öldürüldüğünü açıkladı.

Kafkaslar'da bulunan Şali kırsalında altı militan tespit edildiği ve takip sonrasında üç militanın da öldürüldüğü kaydedildi. Açıklamada militanlardan birinin terör örgütü El Kaide'nin Kafkasya temsilcisi olarak bilinen Mohanad olduğu belirtildi.Kendini Kafkas Emiri olarak ilan eden bölgedeki ayrılıkçı grupların lideri Doku Umarav'la rekabet halinde oldukları iddia edilen Mohanad'ın, militanlar arasında çok iyi bilindiği iddia ediliyor.  

Rus makamlar daha önce de Umarov'un öldürüldüğüne dair açıklamalar yapmış, sonrasında yaşıyor olabileceği ihtimali dile getirilmişti. Umarov son günlerde Rusya'da gerçekleştirilen bir çok terör eylemini üstlenmişti. Ocak ayında 37 kişinin yaşamını yitirdiği Domodedovo havalimanı saldırısı ve Mart 2010'da 40 kişinin öldüğü metro saldırılarını Umarov kendisine bağlı intihar eylemcilerinin gerçekleştirdiğini iddia etmişti.

Rus güvenlik güçleri 1990 ve 2000'li yıllarda iki kez savaşın yaşandığı Çeçenistan merkezli ayrılıkçı gruplarla mücadelesini sürdürüyor. Son dönemde Çeçenistan'da kısmen sağlanan istikrarın ardından terör eylemlerinin daha çok komşu Cumhuriyetler İnguşetya ve Dağıstan'a doğru genişlediği vurgulanıyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan