Moskova metrosu istasyon müdürü haraç alırken kameralara yakalandı

8

Moskova metrosunun Kiyevskaya istasyonu Müdürü Natalya Matyukova, metro çıkışındaki işportacılardan haraç alırken gizli kameraya yakalandı. Rüşvet aldığı iddialarını yalanlayan bayan müdür, daha önce borç verdiği parasını geri aldığını söyledi.

Moskova'nın en hareketli istasyonu Kiyevskaya’da müdür olarak görev yapan Matyukova, yeraltı geçitte Orta Asya kökenli vatandaşlardan haraç alırken suçüstü yakalandı.Polisin gizli kamerasına yansıyan görüntülerde, yeraltı geçitte yasadışı olarak meyve-sebze, gazete ve dergi satan şahıslar istasyon müdürüne para verdiği tespit edildi. Olayla ilgili açıklama yapan Moskova Emniyet Müdürlüğü Ekonomik Suçlarla Mücadele Servisi Sözcüsü İrina Volk, “Müdür Matyukova’nın oradaki kaçak esnaftan para aldığıyla ilgili önceden bilgiler alıyorduk. Birimimize bağlı güvenlik yetkilileri, Kiyevskaya istasyon Müdürü’nü rüşveti aldıktan sonra göz altına aldı. Polise sunduğu paralar arasında özel maddeyle işaretlenen altı bin ruble de (yaklaşık 200 dolar) bulundu” dedi.

İfadesi alınan müdür suçunu yalanlayarak, “Bu benim alacaklıdan aldığım para” savunma yaptı. Fakat polisler rüşveti kanıtlayabilmek için özel maddeyle işaretlenen paraları özel ışık altında kendisine gösterince Matyukova, “Beni tuzağa düşürdüler!” diye siteme bulundu.  

Polisin edindiği bilgilere göre, her gün kaçak esnaftan “hasılat” toplayan istasyon Müdürü Matyukova özellikle meyve sebze satanlardan günlük iki bin ruble alıyormuş. Rus basınına konuşan Moskova Emniyet Müdürlüğü yetkilisi, müdürün rüşvetten ziyade parayı haraç şeklinde aldığına da dikkat çekti.

{dmotion}xicdql_rusvetci-mudur_news{/dmotion}

Fuad Seferov, Moskova, Cihan