Moskova’da 23 Nisan coşkusu

79

Rusya’nın başkenti Moskova’da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı çeşitli etkinliklerle kutlandı. Moskova Türk Kadınlar Organizasyonu (MTKO) tarafından düzenlenen “Çocuk Şenliği” adlı programa iki yüzden fazla aile çocuklarıyla doyasıya eğlendi. Ocakbaşı Restoran ve Turkish Club düzenledikleri etkinliklerle 23 Nisan kutlamasına destek oldu.

Swiss otelin konferans salonunda düzenlenen program Moskova’da yaşayan Türk çocukların İstiklal Marşı okunmasıyla başladı. Şenliğin açılış konuşmasını yapan MTKO Başkanı Gülay Kepsutlu, 23 Nisan’ın çocuklar ve aileleri için büyük anlam taşıdığını dile getirdi. Kepsutlu, “Her yıl bu bayramı coşkuyla kutlamaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Programın sonunda Türkiye Cumhuriyeti Moskova Büyükelçiliği’nden Ceren Yazgan Etiz ve çocuklar Türk bayrağı şeklinde yapılan pastayı kesti. Programın ardından davetliler kokteyle katıldı.

bayram_4Turkish Klub ve Ocakbaşı Restoran’ın birlikte gerçekleştirdiği etkinlikte ise kimsesizler yurdundan gelen yüz kadar öğrenci folklor giysileri ile bayramı kutladı. Çocukların doyasıya eğlendiği programla ilgili değerlendirmede bulunan Ocakbaşı Restoran ortaklarından Abdurrahim Güzel, “Çocuklarımız bizim her şeyimiz. Onlar için ne yapılsa yeridir. Bunun içindir ki Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk dünyada eşi görülmeyecek bir bayramı çocuklarımıza armağan etmiştir. 23 Nisan 2011 Cumartesi sabahı bizim için ayrı bir heyecan taşıyordu. Geceli gündüzlü hazırlandığımız önemli ve çok heyecanlı bir etkinliği gerçekleştirmekten memnunuz” ifadelerini kullandı.

Moskova’da Türk Okulu çalışmaları sürüyor

Bu arada 23 Nisan vesilesi Moskova’da Türk Okul’u çalışmaları yeni bir ivme kazandı. Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın 16 Mart Moskova ziyaretinde teslim edilen okul talep dosyası ile ilgili son olarak 5 Nisan’da Büyükelçilik bünyesinde bir toplantı gerçekleştirildi.

bayram_11Moskova Okul Aile Birliği geniş tabanlı Okul Çalışma Komitesi’nin oluşumunu 24 Nisan’da tamamladı. Facebook’dan isim listesi ilan edilen Okul Çalışma Komitesi çalışmalarına başladı. Komite ilk olarak anket çalışması için hazırlıklar yapıyor. Yetkililer anketlerin Türkler’in yoğun olarak uğradıkları mekanlara bırakılacağını ve gerekli ilginin gösterilmesini talep ediyor.

 

Abdurrahman Kamburoğlu, Moskova, Cihan