Rusya Başkonsolosluğu önünde nükleer santral protestosu

0

İstanbul Nükleer Karşıtı Birlik üyesi bir grup, 25. yılında Çernobil nükleer kazası ile Türkiye’de yapılması planlanan nükleer santralleri protesto etti. Beyoğlu’nda bulunan Rusya’nın İstanbul Başkonsolosluk binası önünde toplanan grup, basın açıklaması yaptıktan sonra konsolosluk önüne siyah çelenk bıraktı.İstanbul Nükleer Karşıtı Birlik üyesi bir grup, Çernobil Nükleer Santral Kazası nedeniyle Rusya hükümetini protesto etmek için Beyoğlu’nda bulunan konsolosluk önünde toplandı. ‘Çernobil felaketi 25. yılında. Nükleer santrallere hayır’ yazılı pankart açan grup adına bir basın açıklaması yapan İstanbul Nükleer Karşıtı Platform Sekretaryası ve Sözcüsü Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Karaçay, bundan tam 25 yıl önce 26 Nisan 1986 yılında SSCB’nin Pripyat Kasabası’nın 3 km. uzağındaki Çernobil Nükleer Santrali’nde tarihin en büyük nükleer kazasının yaşandığını söyledi.

Kaza sonrası yaşanan süreci ve nükleerden etkilenen insanlarla ilgili bilgi veren Karaçay, “Çernobil’in etkileri, ölen insanların, sakat doğan çocukların trajedisi, zehirlenen toprağın, suyun ve havanın geleceğimize koyduğu ipotek hala orta yerde dururken, AKP iktidarı, hukuksuz ve usulsüz olarak, hem de Çernobil kazasının tarihsel aktörü Rusya Federasyonu ile Mersin Akkuyu’ya bu ölüm ve yıkım reaktörlerinden dört tane kurmak üzere ikili anlaşma yapmıştır. Nükleer enerji konusunda bu inat ve ısrar, Japonya’da meydana gelen Fukişima kazasına rağmen hala devam ediyor.” dedi.

Nükleer Karşıtı Platform olarak bugün buraya başta bütün nükleer kazalarda hayatını kaybeden, sakat kalan insanların, zehirlenen doğanın acısına ortak olmak ve dayanışma duygularını belirtmek için toplandıklarını belirten Karaçay sözlerini şöyle sürdürdü: “Çernobil kazasının tarihsel sorumlusu eski SSCB, yeni Rusya Federasyonu’nu Çernobil felaketinden hiç ders çıkarmayarak bu ölüm reaktörlerini bir ticari mal olarak değerlendirip, ülkemize transfer etmeye çalıştığından dolayı kınamak için, bütün tarihsel gerçeklere karşın, nükleer santralleri evlerimizdeki tüp gaza benzeterek küçümseyen ve hepimizin hayatını ve ülkemizin geleceğini ölümcül bir risk altına sokmakta ısrar eden AKP iktidarını protesto etmek için konsolosluğa siyah çelenk bırakıyoruz. Bir kere daha sorumluları uyarıyoruz. Bu, sonu karanlık nükleer maceradan vazgeçin.”

Grup basın açıklamasının ardından konsolosluk kapısına siyah çelenk bıraktı. ‘Nükleer santral istemiyoruz’ şeklinde slogan atan grup olaysız dağıldı.

Kaynak: Cihan Haber Ajansı