Rusya çocuk tacizcilerini hadım edecek

2

Rusya çocuk tacizcilerine en ağır cezanın verilmesi için yasa tasarısı hazırladı. Rusya Başsavcılığı Soruşturma Komisyonu çocuk tacizcilerinin hadım edilebilmesini öngören tasarıyı Rusya Parlamentosu alt kanadı Duma’nın ilgili komisyonuna sundu.

Rusya Toplumsal Odası toplantısında konuşan Soruşturma Komisyonu Başkanı Aleksandr Bastrıkin, “Yasa tasarısı, çocuk tacizcilerinin hadim edilmesi için onlara ilaç uygulanmasını öngören bir belge. Belge yurtdışındaki benzer vaka durumlarında küçük yaşlılara yönelik suç işleyen tacizcilere karşı yapılan çalışmaları gözden geçirilerek hazırlandı” dedi. Rus yetkili, bazı Avrupa ülkelerinde “kimyasal hadım” olarak bilinen ilaçla hadım yönteminin uygulandığına dikkat çekti.Rusya Başsavcılık rakamlarına göre, 2009 yılında yaklaşık on bin çocuğa karşı suç işlendi. Bunların yaklaşık bini taciz olayıyla ilgili. Daha önce de çocuk haklarından komiser avukat Pavel Astahov, Rusya’da çocuklara yönelik suç işleyenlere daha sert cezaların verilmesini savunarak, “Dünyanın birçok ülkesinde yasalar çocuklara yönelik suçlarla ilgili ağırlaştırırken, Rusya bu konuda daha “hafif cezalar” öngörüyor. Bence suçlulara karşı tüm etki önlemlerini kullanmıyoruz. Örneğin tıbbı önlemleri, özellikle cerrahi veya kimyasal önlemler kullanılabilir. Eğer insan yola gelmiyorsa, kendisine yardımcı olmak lazım. Bu arada sabıkalılar arasında bu tür suçlu sayısı da çok” diye konuşmuştu.  

Devlet Başkanı Dmitri Medvedev de, çocuklara yönelik suçlara verilen cezaların daha sert olmasını ve caydırıcı özelliğinin bulunmasını istemişti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan