Dostoyevski temizlik için kendi kovasını tuttu

17

Rusya’nın kuzey kenti St.Petersburg’ta hafta sonları gerçekleştirilen “Subbotnik” (Cumartesi) özel temizlik gününde görevliler her terafı temizlerken dünyaca ünlü Rus yazar Fyodr Dostoyevski’nin heykeli de unutulmadı.

Dostoyevski’nin anıtını temizlemek için St.Petersburg Belediyesi Kültür Komisyonu Başkanı Anton Gubankov kendisi eline sabun, hortum ve fırça alarak anıtın üzerine çıktı. Gubankov’un anıtı yıkayarak pırıl pırıl etmesi ilginç görüntülere de yol açtı.Basına konuşan Rus yetkili, “Anıt özel bakım ister. Uzun yıllar kalabilmesi için anıtın temizlenmesi lazım” dedi. Temizlik esnasında kovanın Dostoyevski’nin ellerine tutuşturulması ise ilginç görüntülere sahne oldu.

Kültür Komisyonu Başkanı Gubankov, ünlü yazarın bu yıl 190.yıldönümüne de hazırlandıklarını belirterek, “Bu nedenle de Dostoyevski’nin anıtını tercih ettik. Özel anlamı olsun” diye konuştu.

11 Kasım 1821 yılında Moskova’da doğan Dostoyevski, “Suç ve Ceza”, “Karamazov kardeşler”, “Kumarbaz” ve başka ünlü romanlarıyla dünya edebiyatına kendi damgasını vurdu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan