Rusya’da 1 Mayıs: “Medvedev! Putin! Halk! Birlikte iktidardayız!”

14

Rusya’da “Bahar ve Emek Bayramı” olarak kutlanan 1 Mayıs için işçi sendikaları, iktidar ve muhalefet partileri farklı alanlarda onlarca miting düzenledi. Halkın büyük çoğunluğunun pazartesi günü de resmi tatil olması nedeni ile üç gün tatil yaptığı bayramda özellikle Komunist Parti kızıl bayraklarla Sovyet günlerinde olduğu gibi meydanları doldurdu. Ülke genelinde yapılan gösterilere 1 milyondan fazla kişinin katıldığı belirtiliyor.RIA-906151-isci_2Yıl sonunda yapılacak parlamento seçimleri ve Mart 2012’de yapılacak Devlet Başkanlığı seçimleri nedeni ile iktidar partisi Birleşik Rusya da parti bayrakları ve dövizlerle sokaklara çıktı. Rusya genelinde gösterilerde on binlerce kişinin katıldığı iktidar partisi mitinglerinde “Medvedev! Putin! Rusya ileri!” ve “Medvedev! Putin! Halk! Birlikte iktidardayız!” dövizleri taşıdı.

Birleşik Rusya’nın ülke genelinde 1 Mayıs kutlamaları için etkin çalışma yaptıkları kaydediliyor. Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin’in öncülüğünde Tverskaya Caddesinde toplanan Birleşik Rusya taraftarları “Bahar ve Emek Bayramı”nı balonlarla, renkli bayraklarla kutladı.

Vladivostok da 50 bin kişilik gösteri

RIA-906151-isci_5Basına yansıyan haberlere göre Vladivostok bölgesinde 50 binin üzerinde katılımcı meydanları doldurdu. Hükümet karşıtı mitinglerin yoğunlukla görüldüğü bölgede yöneticilerin iktidar yanlısı gösteri için vatandaşlara baskı uyguladıkları iddia ediliyor. AFP’ye konuşan bir öğretmen Veronika Fyodorova “Eğer yöneticiniz sizi telefonla arayıp katılmanızı isterse, buna uymanız iyi olur” değerlendirmesinde bulundu.

Muhalefet partileri ise Kremlin politikalarını protesto etmek için 1 Mayıs kutlamalarını fırsata dönüştürdü. “İşçiler üretimi kontrol edecek”, “Stratejik sektörler devletleştirilecek” ve “Oligarkların malları halka dağıtılacak” gibi sloganlarla Moskova ve diğer kentlerde yüzlerce gösteri düzenleyen ana muhalefet partisi Kremlin’e karşı gösterilerin merkezi oldu.

Aşırı sağcı Liberal Demokrat Parti’nin gösterilerinde ise rüşvetle mücadele teması işlendi. LDPR temsilcisi Ria Novosti’ye yaptığı değerlendirmede, “Rüşvet ülkede çok tehlikeli bir boyuta ulaştı. Şimdi bizler Rusya halkının fakirleştiği, diğer tarafta dünyaya hammadde arzının sürdüğü bir yapı ile; ciddi transformasyonun gerçekleştirildiği, ülkenin siyasi, üretim, sosyal ve kültürel alanda değişimin yaşanacağı bir tercihle karşı karşıyayız” değerlendirmesinde bulundu.

RIA-906151-isci_6St. Petersburg başta olmak üzere bazı kentlerde yasaklı dazlak örgütlerin gösterilerde bayrak açtıkları görülürken, Komunist Parti’nin dışındaki sol örgütler de “Bizim modernizasyonumuz Sosyalizm” sloganı ile gösteriler düzenledi. Rusya genelinde on binlerce polisin muhtemel terör saldırılarına karşı önlem aldığı da gelen bilgiler arasında.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan