Rusya'nın Japonya sınırında bir adada Türk işçiler mahsur

359

Rusya'nın Japonya sınırındaki Russki adasında inşaat alanında yaklaşık 250 Türk işçinin mahsur kaldığı belirtildi. Yerel basına konuşan Türk işçiler, maaşlarını alamadığı için grev başlattı. Türk işçilerin Rusya'da düzenlenecek Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği-2012 Zirvesi için Vladivostok bölgesinde yapılan inşaat tesislerinde çalıştığı kaydedildi.Yerel ZR haber ajansı muhabiri Oleg Junusov'a konuşan Türkler durumlarının kötü olduğunu vurguladı. Regiontehstroy inşaat şirketinde çalışan Türk işçiler maaşlarını alıncaya kadar greve devam edeceklerini ve Türkiye’ye gitmeyi de düşünmediklerini belirtti. 4 Türk işçinin de inşaat alanında ikinci kattan düşerek ellerini ve kollarını kırdığı ifade ediliyor.

Rus basınına sorunlarını anlatan işçi Mehmet Aksoy, "Bana paramı vermiyorlar ve pasaportumu da geri vermeyi reddediyorlar. Pasaportumu talep ederken bana şöyle dediler: ‘Sana 300 dolar veriyoruz ve karşılığında paranın hepsini aldığını yaz. Bu durumda pasaportunu ve İstanbul'a kadar biletini de alırsın. Orada paranın geri kalan kısmını verecekler.’ Fakat 80-90 arkadaşımız böyle şartlara razı olarak gitti ve halen de ellerine bir kuruş para geçmiş değil. Bu yüzden biz paramızın hepsini burada, Vladivostok bölgesinde almayı talep ediyoruz" dedi.

1 Şubat'ta çalışmak için Vladivostok'a geldiğini ve burada 82 gün çalıştığını anlatan Türk işçi, "Türkiye'de bu iş için aylık dört bin dolar para vaat ettiler. Ama Russki adasına geldiğimde maaşımı bin 800 dolar olarak belirttiler. Fakat bu paramı da almış değilim henüz. Regiontehstroy isimli taşeron inşaat şirketi yöneticileri, baş müteahhit Krokus kurumundan parasını alamadığı için maaşımızı veremediğini iddia ediyor. Fakat bunlar yalan! Ben, 19 Nisan'da Krokus'tan Regiontehstroy şirketine 15 milyon ruble aktarıldığına dair belgeyi kendi gözlerimle gördüm" diye konuştu.

Aksoy önce 90 Türk işçiyle bir ay önce greve çıkmış. Şirket yetkililerin onları ikna etmeye çalıştığı belirtilmişti. Habere göre, şirket Türk işçilere biner ruble (38 dolar) para vererek bir hafta daha çalışmasını ve ardından geri kalan paralarını vereceğini vaat etmişti. İddialara göre, Türk işçiler bu şartlara razı olarak bir hafta daha çalışmış, fakat yine de ödeme alamamışlardı. Bunun üzerine Türk işçilerin greve başladığı belirtildi.

İşçilerin greve gitmesine tepki gösteren şirket, yemek ve giriş kartlarını geri alınca işçiler tamamı ile mahzur kalmıştı. Türklerin gıda sorununun olduğu da gelen haberler arasında. 40 Türk işçinin vize süresinin sona erdiği, 9 Mayıs'a kadar ise bu rakamın 300 işçiyi bulacağı kaydedildi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan