Çeçenistan'da Türkiye vatandaşı olduğu iddia edilen çete lideri öldürüldü

92

Rusya'ya bağlı Çeçenistan Cumhuriyeti'nde Türk vatandaşı olduğu iddia edilen bir militan öldürüldü. Kürt kökenli Türkiye vatandaşının bölgede militan lideri olduğu da belirtildi.

Çeçenistan Başkanı Ramzan Kadirov bölgede Salauddin lakaplı militan liderlerinden birini öldürdüklerini açıkladı. Kadirov, "Çeçenistan'ın Vedenski bölgesindeki dağlık semtinde geçen gece yapılan özel operasyonda iki militan öldürüldü. Yapılan soruşturma sonucunda öldürülen militanlardan birinin Kuzey Kafkasya'da faaliyet gösteren çete örgüt liderlerinden Salauddin olduğu belirlendi. Kendisinin Kürt kökenli olduğu ve savaşmak için Çeçenistan Cumhuriyeti'ne Türkiye'den geldiği tespit edildi" dedi.

Çeçenistan Başkanlığı ve Başbakanlığı Basın Bürosu'ndan yapılan açıklamada, Salauddin'in militanlar arasında "Kürt" ve "Abdullah Kürt" lakabı ile tanındığı ve Hüseyin Gakayev'in militan grubuna bağlı olarak faaliyet gösterdiği belirtildi.

Öldürülen ikinci militanın Candulla lakaplı terörist olduğunu sözlerine ekleyen Kadirov, Candulla'nın bölgede faaliyet gösteren Muskiyev terör örgütü liderlerinden biri olduğunu ve militanlara yönelik özel operasyonun devam ettiğini belirtti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan