Rus basını abarttı; Türk işçiler grevde değil, memnun olmayanlar geri dönüyor - ÖZEL

37

Rusya'nın Japonya sınırındaki Russkiy adasında Uzak Doğu Üniversitesi inşaatında çalışan yaklaşık 250 Türk işçi maaşlarını alamadıkları ve yaşam koşullarını beğenmedikleri gerekçesi ile açlık grevine başladıkları iddiaları doğrulanmadı. Türk işçilerin Rusya'da düzenlenecek Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği-2012 zirvesi için Vladivostok bölgesinde yapılan tesislerde çalıştıkları belirtilirken, bölgede yapılan milyarlarca dolarlık tesislerin yapımını üstlenen onlarca taşeron Türk inşaat şirketinde 4 binin üzerinde Türk işçinin çalıştığı belirtiliyor.

Madur olan işçiler gönderiliyor

Rusya’da yerel ve ulusal basında yoğun bir şekilde yer aldığı şekli ile Türk işçilerin açlık grevine gitmedikleri kaydedildi. Türkiye’den altı aylık sözleşmelerle gelen işçiler şartları beğenmeyip erken dönmek isteyince işveren zor günler yaşadı. Cihan Haber Ajansı’na açıklamada bulunan Regiontehstroy ortaklarından Mahmut Volkan taşeron şirketler Çekos ve Boyut’un Türkiye’den yeni aldıkları işler için işçi getirdiğini, ancak bunların şehir merkezinden uzakta Russkiy adasında çalışma şartlarını beğenmediklerini söyledi. İşçi vizeleri ve ulaşım ücretleri ile birlikte önemli masraf yaptıklarını kaydeden Volkan, “500-600 bin dolar zarar oluştu. Bir kısım işleri de iade etmek zorunda kaldım. Firmamızda halen 480 işçi çalışıyor. Bunlardan 311’i Türk. Dönmek isteyen 146 işçiyi Türkiye’ye gönderdik. 30-35 işçi daha gitmek istiyor. Onları da gün içinde göndereceğiz.” dedi. Volkan halen yeni işler için Orta Asya ülkelerinden 270 Türkiye’den de 100’ün üzerinde işçi getirmek için çalışmalara başladıklarını söyledi.

Adada çalışma şartları zor

Türk işçilere yemek verilmemesi ya da harçlıklarının kalmadığı yönündeki iddiaların doğru olmadığına değinen Volkan, “Elbette şartlar zor. Biz bunu daha önce konuşmamıza ve mukavele imzalamamıza rağmen daha ilk gün 8-10 işçi geri dönmek istedi. Biz geri dönmek isteyenlerin yol ve vize masraflarını ödemelerden keserek gönderiyoruz. Altı ayı tamamlayacak işçiler için ise yol ve vize masrafları bize ait. Ortalama aylık 2400 dolar gibi bir ücret alıyorlar. Kimsenin bizde alacağı kalmadı” bilgisini verdi.

Adada çalışan 20 bin civarında işçi olduğunu ve bunların en azından 4 binin Türk işçilerden oluştuğunu kaydeden Volkan, “Bizim diğer Türk işçiler ve adada çalışan diğer işçiler durumlarından memnun. Üç öğün işçiler için yemek veriyoruz. Konaklama imkanları var. Aç kaldım diyen yalan söylemiş olur. Kimse de harçlıksız kalmadı. Bazen biz çalışanlarımıza ihtiyaçları olması durumunda 2-3 ay önceden bile ücretlerini ödüyoruz” savunması yaptı.

Grevde olan işçi yok

Rus basınına yaptığı açıklamalarla gündeme gelen Türk işçi Mehmet Aksoy ise Cihan Haber Ajansı’na yaptığı değerlendirmede iş vereni suçladı. Türkiye’ye dönmek isteyenlerin ihtiyaçlarına cevap verilmediğini savunan Aksoy, 30-40 kişilik gruplar halinde bir kaç kez şirketin merkez ofisine gittiklerini ancak taleplerine cevap verilmediğini söyledi. Türk işçilerin haklarının savunulmadığını kaydeden Aksoy, “Hak edişlere güvenip gereğinden fazla işçi getirilmiş. Bazen yemekler yetmiyor, bazen de geç geliyordu. Sağlık sorunu yaşayan arkadaşlarımız vardı. Onlara gerekli hizmetler verilmedi. Ödemelerde de aksamalar oldu” iddiasını dile getirdi.

Kendisinin bir kaç gün yemek yemediğini, ancak açlık grevinde bulunan işçi olmadığını kaydeden Aksoy, “İşle ilişiği kesilenler yemekhane listesinden de çıkıyor. Onlar için aramızda para toplayıp ekmek aldığımız oldu. Ben de kalan ödemeleri alıp, Türkiye’ye dönmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

Savcılık araştırıyor

Rus basını Rusya Bağımsız Sendikalar Federasyonu Sekreteri Aleksendr Şerşukov’un Türk işçilere destek vereceklerini duyurdu. Şerşukov Türk işçilerin sendika yapılarına dahil olmaları gerektiği konusunda da uyardı.

Krokus şirketi yaptığı basın açıklamasında Türk işçilerin aç ve sıkıntılı durumda olmadıklarını savundu. “Onların yemek kuponlarını kimse ellerinden almadı. Bazı basında bu konuda çıkan haberler gerçeği yansıtmıyor.”
ifadelerini kullanan Krokus basın sözcülerinden Yekaterina Çernenko, sorun büyük bir ihtimalle Türk işçilere daha önce vaat edilen miktarın altında olmasından kaynakladığını söyledi.

Life.ru haber portalına konuşan Uzakdoğu Bölge Savcısı Aleksey Başmakov olayı araştırdıklarını, ilk edindikleri bilgilere göre işçilerin asgari ihtiyaçlarını karşılayabilecek durumları olmadığını belirtti. Olay yerinde İçişleri Bakanlığı, Federal Göçmen Servisi, Federal Güvenlik Servisi ve Çalışma Bakanlığı yetkilileri bölgede inceleme başlattı.

Türkiye Moskova Büyükelçiliği devrede

Türkiye Moskova Büyükelçiliği iki aya yakın süredir sorunla ilgilendiklerini hem Türk işçilerin hem de Türk inşaat şirketlerinin zarar görmeden sorunun çözümü için çalıştıklarını kaydetti. Daha öncede farklı şirketlerde çalışan Türk işçiler için sorunlar yaşandığını, elçiliğin devreye girerek işçilerin Türkiye’ye dönüşlerinin sağlandığına dikkat çekiliyor.

Faruk Akkan, Fuat Seferov, Moskova, Cihan