Erdoğan'ın ziyaretinde Rusya'yı eleştiren Ermeni gazetesine uyarı

6

Ermeni uzmanı İgor Muradyan Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mart ayında gerçekleştirdiği Moskova ziyaretiyle ilginç bir iddiada bulundu. Uzmana göre, Rus iç istihbaratı FSB, ziyaret günlerinde Moskova yönetimini sert eleştiren Ermeni Erkramas gazetesini uyarmış. Muradyan, görevinden alınan Rusya parlamentosu alt kanadı Duma Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ve Rus Soydaşlarıyla ilgili Komisyon Başkan eski Birinci Yardımcısı Konstantin Zatulin’in Devlet Başkanı Dmitri Medvedev aleyhine kampanya başlattığını da öne sürdü.

 

Ermeni Lragir.am haber portalında “Yeni bir Rus domuzluğu daha” başlıklı özel makale yazan Muradyan Moskova’yı eleştirdi. Muradyan, “Edindiğimiz bilgilere göre, FSB yetkilileri Rusya’daki Erkramas gazetesi Yayın Yönetmeni Tigran Tavadyan’ı gazetede 16 Mart 2011 tarihli yeni Türk-Rus Anlaşması’yla ilgili yazı için suç duyurusunda bulundu. Tavadyan’ın pasaportuna el konulmuş ve Rusya’dan sınırdışı edilmesi hususunda uyarıda bulunulmuş. Eminim ki Ermeni basını bu olaya tepkisini gösterecek” dedi. Tavadyan 16 Mart 1921 tarihinde Sovyetler Birliği ile TBMM Hükümeti arasında imzalanan “Dostluk ve Kardeşlik Anlaşması” nın yıl dönümünde yapılan ziyareti sert bir dille eleştirmişti.

Muradyan, Moskova’da Duma milletvekili Zatulin başta olmak üzere bazı Rus politikacıların girişimiyle Ermenilerin Medvedev’e karşı kampanya başlattığı yönünde bilgilerin dolaştığını da iddia etti. Bu kampanyayı bazı Ermeni yetkililerin cömertçe finanse ettiği de öne sürüldü. Ermeni uzman, “Bununla ilgili olarak Ermeni yayın ve sivil toplum örgütlerine, ayrıca kiliselerine ait web site ve telefonları bloke ediliyor. Bazı Ermeni sivil toplum önderleri, Rusya resmi güvenlik kurumlarınca kendilerinin Devlet Başkanı’na karşı kampanyalara katılma olasılığı hususunda uyarılmış. Özellikle bu gelişme apaçık şekilde Moskova ve Kuzey Kafkasya’da yaşanıyor. Rusya’nın başka kentlerinde amaçlı olarak Ermeni karşıtı kampanyaların ortaya çıkma olasılığı da var” diye yazdı.

Zatulin, Rusya’da Ermeni lobisinin en güçlü isimi olarak tanınıyor. Rusya iktidar partisinin önde gelen milletvekillerinden Zatulin, Medvedev’in Rusya Başbakan’ı Vladimir Putin’in isteği dışında ikinci dönem Kremlin’de oturmak istediğini iddia etmişti. İngiliz gazetesi The Guardian’a açıklamada bulunan Zatulin, “Medvedev Kremlin’de oturmaya devam etmek istiyor. Anlaşmayı bozdu. Şimdi Putin onu ikna edecek…” diye iddiada bulunmuştu. Zatulin, Libya operasyonu konusunda Medvedev’in tutumuna ters düşünce bir kaç gün sonra Duma’daki komisyon başkanlığı görevinden alınmıştı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan