Rusya’da gazeteciyi öldüren aşırı milliyetçiye ömür boyu hapis

3

Çeçenistan’da bazı ordu görevlilerinin işlediği suçları açığa çıkaran muhalif Novaya Gazeta muhabiri Anastasiya Baburova ve avukat Stanislav Markelov’u öldüren iki aşırı milliyetçi hakkında mahkeme kararını açıkladı.

 

İki yıl önce gündüz vakti Moskova’da saldırı gerçekleştiren Nikita Tihonov (31) ömür boyu hapse mahkum edilirken, kız arkadaşı Yevgeni Hasis’e (26) ise olayda yardım ettiği gerekçesi ile 18 yıl hapis cezası verildi.

Mahkeme süresince cam kafes ardında tutulan Tihonov ve Hasis’in kararı sakin ve gülerek karşılamaları dikkatten kaçmazken, Rusya’da insan hakları savunucuları ve gazetecilere yönelik saldırıların büyük çoğunluğu faili meçhul olarak kalmaya devam ediyor. Tihonov ve Hasis’in Russi Obraz adı verilen bir ultra-faşist bir gruba üye oldukları kaydediliyor.

Duruşmada Hasis kendisinin suçlu olmadığını savunurken, silah kaçakçılığı yaptığı ile ilgili iddiaları Kabul eden Tihonov cinayetle ilgili suçlamaları reddetti. Tihonov ve Hasis’in avukatı kararı temyize götüreceğini söyledi.

Mahkeme Tihonov’un Baburova’nın ailesine 2 milyon ruble (73 bin dolar) manevi tazminat ve 40 bin ruble (1500 dolar) maddi tazminat ödemesine karar verdi.

Mahkemeye katılan aşırı milliyetçi sanıkların arkadaşları karar verilirken tepki gösterirken bir kişinin, “Beş yıl içinde çıkarlar ve birileri ölebilir” tehdidinde bulundu.

Faşist gruplar Markelov’u internet ortamında tehdit etmiş ve öldürülmesinin ardından da alkış tutmuşlardı. Gazeteci Baburova da 2006’da öldürülen Kremlin karşıtı yazar Anna Politkovskaya’nın gazetesi Novaya Gazeta’da çalışıyordu.

19 Aralık 2009 da, avukat Markelov Çeçenistan'da bir kız çocuğuna tecavüzle suçlanan Albay Yuriy Budanov'un serbest bırakılmasıyla ilgili bir basın konferansı düzenlemişti. Konferansın ardından Prechistanka caddesine park ettiği arabasının yakınlarında uzun boylu ve maskeli biri tarafından ateş açıldı. Açılan ateş sonucu  başından vurulan Markelov olay yerinde ölmüş, o sırada yanında bulunan gazeteci Anastasya Baburova ise ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılmış ve kısa süre sonra yaşamını yitirmişti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan