Rus toplumu Zafer Bayramı’nda Stalin’den vazgeçemiyor

74

Rusya Nazi Almanyası’na karşı elde edilen 9 Mayıs Zafer Bayramı kutlamalarına hazırlanırken, savaş yıllarında eski SSCB’yi yöneten Josef Stalin’le ilgili tartışmalar yeniden alevlendi. Bazı kentlerde Stalin’in resmini taşıyan dolmuşların sokaklarda dolaşması kararlaştırıldı. Moskova Belediyesi ise henüz bu fikre sıcak bakmıyor.

Zafer bayramı öncesi Rusya’nın Omsk, Volgograd ve St.Petersburg gibi dev kentlerinde üzerlerinde Stalin resmi bulunan dolmuşlar caddelerde tur attı. Girişimin yerel Komünist ve sol örgütler tarafından olduğu belirtilirken, benzer Stalin kampanyasının başka kentlerde de düzenlenmesi bekleniyor.

Rus basınında çıkan haberlere göre, bazı dolmuş şirketi sahipleri kampanyaya kendi ticari çıkarı gözüyle bakıyor. Haberlere göre, Stalin’in resmi var diye vatandaşlar dolmuşlara istekli biniyor. Devlet sektörü ise dolmuş ve başka araçlarını Stalin kampanyası için kullandırılmasına sıcak bakmıyor.  

Volgograd kentindeki devlet Metroelektrotrans kurumu, Stalin resimli propaganda için kapısını çalan yerel Komünistlere hayır dedi. Omsk kentindeki Stalin kampanyası organizatörü Yaroslav Rodinov, “Biz herhangi bir parti ve örgüte üye değiliz. Burada amaç tarihi değer. Stalin resimli dolmuşlar bir ay hizmet yapacak” diye konuştu. Dolmuşlarda savaş gazilerine bedava hizmet verileceği de belirtildi. 9 Mayıs bayram gününde ise dolmuşlarda İkinci Dünya Savaşı yıllarına ait askeri marş ve şarkılar seslendirilecek.

St.Petersburg kentindeki metro vagonlarında ise Stalin’in portreleri reklam panosunda görüldüğü iddia edildi. Rus 5.Kanal’ının haberine konuşan, St.Petersburg Metrosu Basın Bürosu yetkilileri olayı yalanlayarak, “Merak etmeyiniz, hangi vagonda bulursak hemen kaldırırız” açıklamasında bulundu.

Moskova Belediyesi ise kesinlikle Stalin resimli dolmuşlara kent sokak ve caddelerine geçit vermeyecekerini kaydetti.

Geçen yılki 9 Mayıs Zafer Bayram Günü etkinliklerinde de Stalin’le ilgili tartışmalar alevlenmişti. Moskova’da Stalin’in portrelerinin asılıp asılmayacağı tartışmaları yapılırken, Külltür Bakanı Aleksandr Avdeyev sert konuşarak, “Stalin bir cellat! Portresi Rusya’nın hiçbir yerinde asılamaz” diye karşı çıkmıştı. Rusya’nın insan haklarından sorumlu temsilcisi Vladimir Lukin de eski SSCB diktatörü için, “Stalin kendisi ve kendi iktidarı için herşeyi satan bir o...çocuğu!” diye hakaret etmişti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan