Jirinovski: Türkiye’de rozet hediye ettiğim için 17 gün hapis yattım

312

Rusya aşırı sağcı Liberal Demokrat Partisi Başkanı Vladimir Jirinovski, Türkiye’de rozet hediye ettiği için 17 gün cezaevinde yattığını belirtti. 1960’lı yıllarda Moskova Devlet Üniversitesi Doğu Diller Enstitüsü Türkoloji Bölümü’nden mezun olan Jirinovski, Türkiye’de tercümanlık yapmıştı.

Rus İtogi dergisine konuşan Rus politikacı, Türkiye ile ilgili anılarını anlattı. O dönem para kazanabilmek için yurtdışına çıkmayı arzuladığını belirten Jirinovski, “Nisan 1969 yılında sözleşmeli olarak Türkiye’ye gittim. Yurtdışında iyi paralar verildiğini biliyordum. Bir yıllık kazançla bir araba alabiliyordun. Marmara Denizi kıyısında ufak bir kasabada sekiz ayılık bir stajdaydım ve hiç iş falan da yok. Ben malzeme tedarik eden bir firmada çalışıyordum, malzemeler gönderilmiyordu. Ve biz de bekliyorduk. İşe geliyordum, yapacak hiç bir şey yok. Dinleniyor ve denize giriyordum. Sekiz ayda Zaporojye (Sovyetlerin en minik markalı arabası) almak için para biriktirdim! Dili de biliyorum ve Türklerle kahvede oturuyoruz. Üzerimde ise Sovyet rozetleri vardı. Moskova Şeremettovo Havalimanı’nda çıkarken cebimde ruble parasının kaldığını farketmiştim. Rubleyi ise o dönem dışarı çıkarmak yasaktı. Ve ben gittim o paralara rozet aldım. Rozetleri Türklere hediye ettim. Yerel polis ise bunu komunizm propagandası olarak algıladı” dedi.

Jirinovski, 17 gün Türk cezaevinde kaldığını belirterek, “Evet ceza evinde kaldım. 17 gün sonra serbest bıraktılar. Ankara’ya üç dört kere mahkemeye gittim. Sonra serbest bırakıldım. Suç unsuru bulamadılar. Daha ne! Hatta tanıklar bile benim Sovyetler Birliği’ndeki hayatla ilgili sorulara yanıt vermediğimi anlattı. Oysa beni propagandacı diye suçladılar. Yaşım 23 ve beni cezaevine koydular! Cezaevi odasında benimle beraber kaçakcı, Komünist ve uyuşturucu taciri de vardı. Daha sonra Moskova’ya geldim..ve askere gittim” diye konuştu.

Türkiye ile ilgili bilimsel araştırmalar yaptığını da ilave eden Jirinovski, “Konu olarak Türkiye’deki gençlik örgütleriyle ilgili mevzuyu seçtim. Türkiye’de partilerle ilgilenmeye başladım ve “Türkiye siyasi partileri” başlıklı bir makale de yazdım” diye konuştu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan