Kızıl Meydan’da coşkulu “Zafer Bayramı” kutlaması

49

Sovyetler Birliği’nin Nazi Almanya’sına karşı kazandığı İkinci Dünya Savaşı’nın 66’ıncı yıl dönümünde Kızıl Meydan’da nükleer başlık taşıyabilen nükleer füzeler, tanklar binlerce asker geçit töreni düzenledi. Coşkulu kutlamaya Rusya yönetimi tam kadro katılırken savaş helikopterleri Rusya bayrağı ve devlet flaması ile meydanın üzerinden geçti.

 

RIA-908171-Zafer_Bayram_3Askeri törende bir konuşma yapan Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev görevlerinin 1941-1945 yıllarında Nazi Almanya’sına karşı kazanılan zaferin korunması olduğunu söyledi. MSİ 10:00’da başlayan tören yaklaşık 1 saat sürdü. Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in de katıldığı törende, askerleri Rusya Savunma Bakanı Anatoli Serdyukov selamladı. Rusya’da Genelkurmay Başkanlığı Savunma Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyetlerini sürdürüyor.

RIA-908171-Zafer_Bayram_7Tüm dünyayı Nazizm’den kurtardıklarını kaydeden Medvedev, gazilere seslenerek Naziler’in tüm dünyayı yönetmelerine izin vermediklerini ve İkinci Dünya Savaşı’nı kazandıklarını söyledi. Nesiller boyunca hatıraların saklanacağına değinen Rusya lideri, “Zafer Günü bizim toprağımız için büyük bir gün... Sonrasında uzaya ilk kez çıktık. Bilim, eğitim ve kültür alanında büyük başarılar elde ettik. Bugün barışçıl işbirliklerini destekliyoruz. Bizim ordumuz tüm dünyada barışın sağlanması için etkili barışgücü fonksiyonunu sürdürüyor” dedi.

Topol-M balistik füzeler, S-400 Triumph ve Pantsyr-S1 füze savunma sistemleri, İskender-M füze taşıyıcıları, Smerch model çoklu roket fırlatıcıları, BTR-80 ulaşım araçları, T-90 tankaları ve 100’ün üzerinde ağır silah Kızıl Meydan’da gövde gösterisi yaptı. 20 binin üzerinde askerin katılımı ile gerçekleşen törenleri bine yakın gazi ve yakınları da izledi. Törene Genelkurmay Başkan Yardımcısı Valeri Gerasimov komuta etti. Kutlamalar Mi-8 savaş helikopterlerinin Rusya bayrağı, devlet flaması ve digger askeri bayraklarla meydanın üzerinden geçmesi ile sona erdi.

RIA-908171-Zafer_Bayram_6Rusya’da ilk Zafer Bayram’ı kutlamaları Sovyet lider Joseph Stalin’in isteği üzerine 24 Haziran 1945’te gerçekleşmişti. Son çalışmalara göre İkinci Dünya Savaşı’nda Sovyetler Birliği’nin sivil ve askeri kaybı 26,6 milyon. Bu rakama dahil olarak ölen asker sayısı ise 8 milyon 668 bin 400.

{dmotion}ximd0d_9-may-celebration-in-russia_news{/dmotion}

Yaşar Niyazbayev, Fuat Seferov, Abdurrahman Kamburoğlu, Moskova, Cihan