“Savaşı kazanmak kolay olmadı, her aileden kayıp var”-ÖZEL

6

Sabah erken saatlerde geleneksel olarak Zafer Bayram'ı kutlamaları için Kızıl Meydan'ı dolduran gazilere İkinci Dünya Savaşı'nın kolay kazanılmadığını anlattı. Son araştırma rakamlarına göre İkinci Dünya Savaşı’nda Sovyetler Birliği’nin sivil ve askeri kaybı 26,6 milyon. Bu rakama dahil olarak ölen asker sayısı ise 8 milyon 668 bin 400.

 

Cihan Haber Ajansı’na konuşan emekli General Dmitri Mihaylov, törende yürüyen asker ve teknolojiden onur duyduklarını belirterek, “Bunlara bakarak yine de güçlü ülke olduğumuzu söyleyebiliriz. Ben kendim dört yıl savaştım. Leningrad, Baltık cephelerinde oldum. Leningrad savunmasında önemli görevler aldım” dedi.

Eski SSCB Hava Kuvvetleri’ne bağlı füze savunma sistemi Komutanı emekli General Nikolay İvaniç, “Her zamanki gibi bu sefer de askeri tören benim göğsümü kabarttı! Ne mutlu ki her sene bunu yapyoruz! Çünkü gençlerimiz bunu görerek yetişsin. Biz bu geleneği yeni kuşaklara emanet ediyoruz” diye konuştu.

Emekli Albay Yuri Genadyuk yaptığı değerlendirmede, “87 yaşımda bu töreni bir daha yaşadığıma çok mutluyum! Ülkemizin onuru, gücü burada! Kendim savaşta komando birliğinde idim. Doğu Avrupa topraklarında savaştım. Savaşı 9 Mayıs’ta değil 12 Mayıs’ta Prag kentine yakın bölgede bitirdim” dedi.

Yelizaveta Kamenski ise verdiği bilgide, “Zaferi kazanan halkımızın onurunu, gururunu ve gücünü hissettim bugün! Ben de savaştım ve bügün Rusya Savaş Gazileri Komisyonu’nda da görevliyim. Savaşı kazandık ve her ailede bir kayıp oldu. Zafer kolay olmadı” diye konuştu.

Yaşar Niyazbayev, Fuat Seferov, Abdurrahman Kamburoğlu, Moskova, Cihan