Rusya’da intihar saldırısı; 2 ölü

2

Rusya’nın Kuzey Kafkasya bölgesi Dağıstan Cumhuriyeti’nde bir intihar eylemcisi polis noktasında üzerindeki patlayacıları infilak ettirdi. Yerel güvenlik gücü kaynaklarının yaptığı açıklamaya göre biri polis, biri de eylemci olmak üzere 2 kişi öldü. Bir polis görevlisinin de yaralandığı kaydediliyor. Polisin hareketlerinden şüphelendiği saldırganı güvenlik kontrolü için durdurması üzerine, eylemcinin patlayıcı maddeleri infilak ettirdiği belirtiliyor. Interfax haber ajansı eylemin bir araçla gerçekleştirildiği bilgisini vermişti.

Rusya’nın Kuzey Kafkasya bölgesinde ayrılıkçı grupların eylemleri devam ederken, Rus güvenlik güçleri de operasyonlarını artırdı. Önceki gün 8 militan ve 1 güvenlik gücünün yaşamını yitirdiği operasyonların ardından, bugün de Kabardina-Balkar bölgesinde 5 militan öldürüldü.

Kabardina-Balkar Cumhuriyeti’nin başkenti Nalçik’da bir evde etkisiz hale getirilen militanlar arasında Nalçik müfütüsü Anas Pşihaçev’i öldürenlerin de bulunduğu kaydediliyor. Pşihaçev terör karşıtı söylemleri nedeni ile militant gruplar tarafından Aralık 2010’da silahlı saldırıya uğramıştı.

Çeçenistan’ın başkenti Grozni’de incelemelerde bulunan Rusya İçişleri Bakanı Raşid Nurgaliyev de yaptığı değerlendirmede 9 Mayıs Zafer Bayram’ında eylem planlanayan bir dizi teröris grubun etkisiz hale getirildiğini söyledi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan