“Bizim Hürremler için Türkiye’de Süleyman kalmadı”

37

İzvestia gazetesi yazarı Sergey Leskov Türkiye ile Rusya arasında benzerlik ve Rus turistlerin Türkiye çıkarmasını ilginç benzetme ve örnekerle yazdı. 'Rus turistlerin Türkiye'ye çıkarması' başlığı ile kaleme aldığı yazısında Leskov, Türkiye ve Rusya'nın Avrupa ilişkilerine, Türk erkeğin Rusya'daki imajına ve iki ülke arasında tarih boyunca yaşanan savaşlara değindi.

Türkiye'nin Rus turistler için en iyi seçenek olduğunu vurgulayan Leskov, özellikle Mısır'da yaşananlardan sonra Antalya sahillerinin vazgeçilmez olduğunu ifade etti. Yazar Türkiye'de tatil yapmak Rusların hoşlarına o kadar gidiyor ki halk arasında 'Türkiye' isminin 'Turist' kelimesinden türediği şeklinde espri yapıldığını belirterek, “Belki Avrupa'da bir çok tatili yapılabilecek yer var, fakat vizelerin kalkması nedeniyle Türkiye tercih ediliyor. Ve yakın zamanda Türkiye sahilleri tamamen Ruslaşacak gibi görülüyor” dedi.

İki ülke ilişkilerinin uzun süre devam eden savaşların ardından arttığını kaydeden yazar, Rusya ile Türkiye arasında yaşananların da bu örneğe dahil olabileceğini belirtti. Ancak bununla birlikte Türkiye'nin Rusya'ya olan etkisinin çok az olduğunu öne süren Leskov durumu çelişkili bularak sözlerine şöye devam etti:

“Rusya sürekli sınırları dışına çıkarak savaştı ve yabancı ülkelerin tarihlerinde sadırgan olarak anlatılıyor. Resmi tarihe göre 15 tane Rus-Türk savaşı yaşandı. Bir de sürekli devam eden kanlı çatışmalar var bunların içinde. Rusya hiç kimse ile bu kadar başarılı savaşlar yürütmemiştir. Sürekli kazanan Rusya bir tek Krım savaşında kaybetti. O da Avrupalıların yardımı yüzünden oldu. Nice Rus kumandanlar Türk savaşlarında şah şöhret elde etmişti, fakat Türkiye her defasında hızlı şekilde gücünü yenilemeyi başarmıştı.”

Türkiye ile Rusya'nın Avrupa'ya dahil olma çabalarında da benzerlik bulan İzvestiya yazarı, Rusya'nın Avrupalı olarak kabul edilmediğini ve Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne alınmadığını belirtti. Yazar “Dünya Ticaret örgütüne bir türlü giremedik. Giriş avlusunda duruyoruz ve komşumuzun girişimlerini şüphe ile izliyoruz” diye yazdı.

Ruslar’ın tarihi hafızalarında Türk imajı “güçlü savaşçı”

Rusların tarihi hafızalarında Türk imajının “güçlü savaşçı” olarak sabitlendiğini dile getiren Leskov hem dış görünüş, hem dini inanç farklıkları ile Rus için Türklerin ideal bir düşman tipi taşıdığını yazdı. Ancak Türkiye'nin Rusya'ya saldırmadığı ve daha çok Avrupa'ya yöneldiğini belirten Leskov, Türklerin Bavariya’ya kadar ulaştığını kaydetti. Leskov sözlerine şöyle devam etti: “Ancak çağdaş Türk’e baktığımızda tarihi imajıyla olan farkı Rusları şaşırtıyor. Türkler Rusya'ya gelerek Rusların kurmadığı binaları inşa ediyor. Eskiden Moskova'ya İtalyan mimarlar gelirdi, artık Türk inşaatçılar geliyor. Fakat aynı zamanda üç kuruş için Türk sahil restoranlarında bize garsonluk hizmeti veriyor. Rus erkeği garsonluk yapacak kadar alçalmaz, ancak yüksek bahşiş için bunu yapar. Hatta Ruslar Boşevik devriminden sonra İstanbul'a yerleştiği zaman Rus restoranlarda kadınların hizmet vermesine karşın Türklerin şaşkınlığı dile getirilir. Yeniçerilerin torunları dürüst şekilde ve titizlikle bahçıvan, garson, temizlikçi, tesisatçı olarak çalışmaları Rusları şaşırtırıyor. Rus erkeğinin bu işleri yapamaması Soçi'nin başarılı tatil beldesi haline geleceği konusunda şüpheleri artırıyor. Tüm hizmetlerde çalışmak için Rus kadınlarının sayısı yetmez, Rus erkeği ise rezil olmamak için bu işi yapmaz. Fakat bizim erkekler Türkiye'nin ilk Nükleer Santralini kurmak için görev alacak. Çünkü bu büyük proje olarak görülüyor, yer süpürmeye benzemez.”

Türkiye'nin Küresel mali krizden etkilenmeyen iki ülkeden biri olduğunu hatırlatan yazar ülkenin ekonomi açısından başarılı olduğunu söyledi.

İstanbul’a haraç almaya değil, cüzdanımızı boşaltmaya gidiyoruz

Bir çok Rus ve Ukrayna kadınlarının Antalya sahillerinde animasyon gruplarında görev yaptığını da belirten Leskov, tarihte ise ünlü Ukraynalı kadının Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman'ın eşi Hürrem Sultan Roksalana Lisovskaya olduğunu yazdı. Yazar, “Bu dönemde Osmanlı en üst mertebelerine ulaştı. Kabul etmek gerekiyor Roksolana en başarılı politikacı kadın. Raksolana Süleyman'ın şahsi animatörüydü ve çevresinde bulunan herkesin başının kesilmesine neden olmuştu. Şu anda Türkiye'de çalışan bir çok kızımız da Roksolana kaderini gözlüyor, ancak Süleymanlar çoktan bitti.” yorumunda bulundu.

Rusya'nın tarih boyunca sıcak denizlere inmek istediğini de yazan Leskov yazısını şöyle sonlandırdı: “Rusya yöneticilerinden Prens Oleg'in hayali İstanbul'u alarak kapılarına kalkanlarını yerleştirmekti. Her Rus turisti Prens Oleg'in niyetini hayata geçiriyor diyebiliriz, ancak ziyaretlerindeki amaçları haraç almak değil, tam tersine cüzdanındaki paraları harcamak oluyor...”

 

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan