Kremlin’de ırkçı gösteriye polis izin vermedi; iki ırkçı lider gözaltında

5

Moskova’nın merkezinde Manej Meydanı’nda ırkçı gösteri yapmak isteyen çeşitli dazlak gruplarına polis bu sefer göz açtırmadı. 6 Aralık'ta Spartak Moskova taraftarı Yegor Sviridov'un Kafkasyalı gençler tarafından öldürülmesinin ardından 11 Aralık’ta Manej Meydanı'nda 5 binin üzerinde ırkçı ve holigan toplanarak ortalığı savaş alanına çevirmişti. O tarihten itibaren Rus çeşitli ırkçı örgütleri, her ayın 11’inde “Sviridov’u Anma Günü” olarak sokaklara çıkmaya çalışıyor. Rus güvenlik yetkilileri, Kremlin Sarayı’na yakın Manej Meydanı’nda ırkçı gösteri yapmaya hazırlanan dazlak örgüt liderlerini apar topar göz altına aldı. Polis önce meydandaki Mareşal Jukov anıtı yakınlarında dolaşan Russki isimli aşırı ırkçı örgüt lideri Georgi Borovikov’u göz altına aldı.

Bu gelişmenin ardından polisler, örgütün ikinci lideri Dmitri Demuşkin’i de arabadan çıkarken tutukladı. Russki örgüt Basın Sözcüsü Yelena Denejkina ise, Demuşkin’in kimliği belirsiz kişilerce kaçırıldığını iddia etti. Manej Mejdanı’nda basına açıklama yapan Denejkina, “Kaçırılan Demuşkin bilinmeyen bir mekana götürülmek üzere” dedi.

Sözcü Denejkina’nın da açıklama yapmasının ardından göz altına alındığı gelen bilgiler arasında. Manej Meydanı’nda çok sayıda güvenlik önlemlerinin alındığı, devriye polis sayısının artırıldığı kaydedildi.     

Moskova Kent Savcılığı, aşırı ırkçı DPNİ örgütünü kapatmasını kararlaştırırken, Rus dazlakları tek çatı altında toplanarak Russki teşkilatını kurmuştu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan